Alan Kováč: Maďarsko sa uberá inou cestou

Obrázok článku

FOTO: Archív Alan Kováč

Slovenský futbalista Alan Kováč sa len nedávno stal posilou druholigového maďarského celku Soroksár SC. Odchovanec Slovana Bratislava pôsobí v Maďarsku už tretí rok, v rozhovore pre náš web prezradil viac o svojom doterajšom pôsobení u našich južných susedov.

Počas leta si zmenil zamestnávateľa - ako hodnotíš uplynulú sezónu v drese Kazincbarcikai SC? 

“Sezóna nebola vydarená, nakoľko sme počas celého ročníka mali plné ruky záchranárskych prác, ktoré sa nakoniec nepodarili.”

Tvojim novým pôsobiskom sa stal ďalší druholigový maďarský celok Soroksár SC - čo rozhodlo v prospech tohto klubu?

“Hľadal som zmenu, ako som spomínal, s bývalým klubom sme vypadli do nižšej súťaže. Celkovo som sa chcel posunúť niekde inde, v zime to malo byť dokonca Poľsko, klub ma ale neuvoľnil.”

Boli v hre aj iné ponuky? Časť letnej prípravy si absolvoval dokonca v Seredi…

“Áno, je to tak, prípravu som absolvoval v Seredi. S klubom som sa dohodol na tréningoch, chcel som sa pripravovať s mužstvom, nie individuálne. Ozval sa mi aj môj bývalý klub FK Senica, uprednostnil som ale Maďarsko, kde momentálne pôsobím už tretí rok.”

Nová posila Soroksár SC. FOTO: Archív Alan Kováč.

Soroksár je súčasťou Budapešti - uľahčilo ti to v tomto smere rozhodovanie? Si spokojný so životom v tejto prekrásnej európskej metropole?

“Určite áno. Samozrejme, je tu veľa možností, či už pre mňa alebo aj pre rodinu. V prvom rade som sem prišiel hrať futbal, takže sa sústredím hlavne na to. Rád by som sa zdokonalil v maďarčine, možno sa mi to podarí, nakoľko prvýkrát nemám v mužstve žiadneho slovenského spoluhráča (smiech). V Budapešti sme sa zabývali a veľmi sa nám to tu páči.”

Ako dlho ti trvá cesta z domu na tréning?

“Približne 15 minút autom, našiel som si byt v blízkosti štadióna.”

Akým zázemím disponuje tvoj nový klub? Dá sa to porovnať so slovenskou najvyššou ligou?

“Čo sa týka štadióna, v dohľadnej dobe by ho mali rekonštruovať. Ihriská sú na veľmi slušnej úrovni, čo sa týka starostlivosti o hráča, tá je porovnateľná s najvyššou slovenskou ligou, ak nie je dokonca na lepšej úrovni.”

V Maďarsku začneš v poradí už štvrtú sezónu. Svedčí to o tom, že si v tejto krajine po futbalovej stránke našiel všetko, čo si si predstavoval?

“Do Maďarska som prišiel skúsiť niečo nové. Možno to bolo z časti aj kvôli rodine, ak si ju chce človek založiť, musí byť finančne pripravený. Keď sledujem našu najvyššiu ligu, vidím tam rôzne finančné nezrovnalosti klubov. Myslím si, že Maďarsko sa v tomto smere uberá úplne inou cestou. Štát podporuje šport a najmä kluby aj v tejto ťažkej pandemickej situácii. Ako sme mohli vidieť, opatrenia sú tu iné, štadióny môže byť plné divákov, čo aj v tomto smere dokazuje, že tu myslia na šport a nechcú, aby kluby znášali fatálne následky.”

Futbal v Maďarsku sa za posledné roky posunul obrovskými krokmi vpred. Ako krajina žila počas EURA? 

“Ako som už spomínal, všetko závisí od financií a nastavení klubu, ako chcú vychovávať svojich hráčov pre reprezentáciu. Popravde neviem, ako to tu žilo počas EURA, keďže som bol doma na dovolenke. Nakoľko boli štadióny plné, myslím si, že si to ľudia určite užili. Mohli si hlavne vychutnať vyspelé futbalové krajiny, ktoré tu hrali a mohli vidieť skvelých hráčov.”

V čom vidíš najväčší rozdiel medzi maďarským a slovenským futbalom napríklad na klubovej úrovni?

“V maďarskej druhej lige napríklad nemôže hrať cudzinec, musia to byť hráči s maďarským občianstvom, rovnako musí byť v základe jeden hráč do 20 rokov a nahradiť ho môže iba rovnaký hráč v tomto smere. Kluby za to dostávajú peniaze od zväzu, takže aj touto cestou sa snažia podporovať kluby, aby vychovávali kvalitných hráčov.”

Sleduješ futbal na Slovensku aj naďalej?

“Samozrejme sledujem, hrá tam veľa chalanov, s ktorými som hral. Keďže naše zápasy sa hrajú v nedeľu, počas soboty mám dostatok voľného času, aby som si k tomu sadol a pozrel si zápasy.”

Ako spomínaš na mládežnícke časy v Slovane? Kto bol tvojim najobľúbenejším trénerom a aký najväčšie úspechy, či už individuálne alebo tímové si v Slovane dosiahol?

“Boli to veľmi pekné časy, darilo sa mi, bolo tam množstvo talentovaných chalanov, ktorí hrajú aj dnes vrcholový futbal. Slovan je moja srdcovka. Sedem rokov ma trénoval Jozef Majoroš, dal mi veľa, keďže bol aj útočník, vždy mi vedel poradiť. Takisto aj tréneri Michal Salenka či Samuel Slovák. Čo sa týka úspechov, nejak sa nám nepodarilo vyhrať ligu, takmer vždy sme skončili druhí. S B-mužstvom sme ale postúpili do druhej ligy. Čo sa týka individuálnych úspechov, párkrát som bol najlepší strelec súťaže -  v mládežníckych a dorasteneckých kategóriách a takisto aj v B-mužstve.”

Slovan čaká v boji o skupinovú fázu Európskej ligy Olympiakos Pireus - ako vidíš šance belasých v tomto dvojzápase? Dokáže tréner Weiss zaskočiť favorita?

“Tréner Weiss je veľmi kvalitný tréner, na našu ligu nadštandardný. Určite mužstvo pripraví na tento dvojzápas dobre. Verím, že Slovan postúpi, keďže som ich fanúšik. Dnes sú prakticky všetky zápasy vyrovnané, začína sa od 0:0 a myslím si, že to bude iba o pripravenosti - kto zvládne taktické pokyny lepšie. Pri tejto príležitosti by som rád pozdravil aj Lukáša Pauscheka, ktorému budem v zápase držať prsty.”

Lukáš Pauschek a Alan Kováč kedysi v drese Slovana Bratislava. FOTO: Archív Alan Kováč.

Pred viac ako rokom a pol si sa stal otcom - ako si užívaš túto rolu a novú etapu v tvojom živote? 

“Rodina je najviac, žiadny futbalový úspech sa tejto veci nevyrovná. Veľmi si to užívam a som za to vďačný.”

Aké sú na záver tvoje ďalšie ciele?

“Ciele si dávam stále tie najvyššie, pomôcť mužstvu vyhrávať či už gólmi alebo asistenciami. Tu v Maďarsku by som si ešte chcel zahrať najvyššiu súťaž takže verím, že sa mi to podarí.”

Autor článku

Igor Tabiš

Som futbalový redaktor, v minulosti aktívny futbalista. Začínal som v regionálnych novinách MY Trnava. Následne som strávil tri sezóny v FK Senica ako mediálny PR manažér. Takisto som zakladateľom facebookovej stránky Liverpool FC - navždy SK/CZ.