Bývalý hráč Mosta FC: Všetko hrá v prospech Trnavy

Obrázok článku

FOTO: Facebook Martin Vlček

Odchovanec AS Trenčín Martin Vlček obliekal v minulosti dres maltského tímu Mosta FC. Bývalý mládežnícky reprezentant Slovenska prezradil v rozhovore viac o svojom polročnom pôsobení na Malte, o tom, ako vidí šance Spartaka Trnava proti jeho bývalému klubu či šanciach AS Trenčín v novej sezóne.

V sezóne 2016/17 ste boli súčasťou maltského klubu Mosta FC - ako spomínate na toto obdobie?

“Na tie časy spomínam veľmi rád, bol to vlastne môj prvý zahraničný angažmán. Samozrejme sa vyskytli nejaké veci, s ktorými som nebol stotožnený, nemôže ísť ale vždy všetko podľa predstáv. Spomínanú sezónu hodnotím pozitívne, na to obdobie mám krásne spomienky.”

Na Malte ste nakoniec strávil polsezónu na hosťovaní - ako sa v tom čase vlastne zrealizoval tento transfer?

“Tento transfer sa zrodil celkom rýchlo aj vďaka tomu, že som sa nepresadil v A-mužstve Trenčína, ktorý bol v tom čase nabitý skvelými hráčmi na každom jednom poste. S generálnym manažérom klubu sme hľadali nejaké riešenia, nakoniec sa vyskytla ponuka okúsiť zahraničie a odísť na Maltu. V tom čase som veľa informácii o klube nemal, neskôr som si pozisťoval všetky potrebné veci a nič mi nebránilo presunúť sa na Maltu. V tom čase pôsobili v klube ďalší dvaja Slováci, takže aj vzhľadom k tomuto faktu to bolo pre mňa jednoduchšie rozhodovanie.”

S akými pocitmi ste prichádzali na hosťovanie? Ako na vás zapôsobilo nové prostredie?

“Na hosťovanie som prichádzal v prvom rade s cieľom, aby som pravidelne hrával, čo sa mi nakoniec aj podarilo, takže v tomto smere to bolo v poriadku. Išiel som v podstate do neznáma, bol som ale príjemne prekvapený, či už ľuďmi v klube, alebo celkovo krajinou. Na Maltu nemôžem povedať zlé slovo, je to super destinácia a určite to bola aj pre mňa v tom čase zaujímavá skúsenosť.”

Martin Vlček v sezóne 2016/17 po príchode do Mosta FC. FOTO: Facebook Mosta FC.

Odísť do zahraniča zrejme nebolo pre 20-ročného mladíka úplne jednoduché…

“Áno samozrejme, v tom čase to nebolo jednoduché, ako som už ale spomínal, v klube pôsobili aj ďalší dvaja slovenskí futbalisti, ktorých som dokonca poznal osobne, takže to bolo pre mňa celé jednoduchšie. Som rád, že som po príchode ihneď zapadol do kolektívu. Tým, že je Malta dovolenková destinácia, pôsobí tam množstvo pracujúcich Čechov a Slovákov - prakticky na každom rohu sme niekoho stretli.”

V drese Mosta FC ste nakoniec odohral 11 ligových zápasov, v ktorých ste zaznamenal gól aj asistenciu - ste spokojný s touto bilanciou?

“Určite to mohlo byť aj lepšie, štatistiky som nemal najlepšie. Nepodarilo sa mi skórovať viac gólov, no to sa niekedy vo futbale stáva. Na druhej strane, v klube boli so mnou nadmieru spokojní, takže v tomto smere bolo všetko v poriadku.”

Ako by ste zhodnotili v tom čase úroveň maltskej najvyššej súťaže? Akým tréningovým zázemím vtedy disponoval klub?

“Úroveň ligy bola v tom čase určite slabšia, ako u nás na Slovensku. Na druhej strane, až taký veľký rozdiel tam nebol, prvých päť tímov tabuľky sa snažilo hrať atraktívny futbal, mali aj kvalitných hráčov, či už domácich alebo zahraničných. Spodnú časť tabuľky tvorili trochu slabšie tímy, určite by som ale nepovedal, že tá liga je slabá. Nie je to tak dávno, čo tam zakopol aj Slovan Bratislava. Liga na Malte má svoju kvalitu, veľa ľudí ju ale podceňuje. Počas môjho pôsobenia mal klub k dispozícii jedno tréningové ihrisko vrátane posilňovne. Všetko bolo prakticky pri sebe. V tom čase sa začalo aj s výstavbou ubytovania pre hráčov priamo na ihrisku, myslím, že dnes je to tam už dokončené.”

V utorok čaká na Spartak Trnava úvodný zápas na ihrisku Mosta FC - ako vidíte šance oboch mužstiev v tomto dvojzápase?

“Na rovinu - kvalitou mužstva, finančnou silou alebo infraštruktúrou je všetko na strane Trnavy, to je jasné. Všetko hrá v ich prospech a mali by hladko postúpiť. Zápasy sa ale začínajú od 0:0, takže sa môže stať hocičo. Uvidíme, sám som zvedavý, ako to celé dopadne.”

Pre váš bývalý klub to bude vôbec prvý zápas v európskych pohárových súťažiach - môže zohrávať v dvojzápase významnú úlohu aj tento fakt?

“Myslím si, že sú ešte v eufórii. Pre tak malý klub, akým je Mosta, je už samotná účasť v 1.predkole Európskej konferenčnej ligy ako víťazstvom v Lige majstrov. Som rád, že sa im podarilo prebojovať do Európy a okúsia na vlastnej koži takýto zápas.”

Aký je váš tip na výsledok prvého zápasu?

“Výsledok si netrúfam tipovať, nakoľko sa vo futbale môže stať čokoľvek.”

Ste odchovancom trenčianskeho futbalu - sledujete aj naďalej dianie v AS? 

“Samozrejme, dianie v klube stále sledujem. V AS sa veľa vecí zmenilo, filozofia klubu ale zostáva naďalej rovnaká čo je najdôležitejšie.”

Martin Vlček je odchovancom AS Trenčín, v drese ktorého sa v sezóne 2014/15 tešil zo zisku ligového titulu. FOTO: Facebook Martin Vlček.

Čo hovoríte na nový zrekonštruovaný štadión na Sihoti?

“Nový štadión vyzerá naozaj krásne, som nesmierne rád, že sa ho podarilo dať do poriadku, mesto aj klub už potrebovalo svoj vlastný štadión. Je naozaj nádherný. Klobúk dole pred generálnym manažérom pánom Rybníčkom a majiteľom klubu za to, že sa do toho pustili. Síce to trvalo pomerne dlho, štadión ale stojí a to je to najdôležitejšie.”

Počas letnej prestávky došlo v Trenčíne k zmene trénera. Ako vidíte šance klubu v novej sezóne?

“Uplynulá sezóna a rovnako aj tá predtým neboli veľmi dobré z pohľadu postavenia v tabuľke. Sledoval som veľa zápasov, chalani hrali slušne, v zápasoch mali navrch…niekedy to ale jednoducho nejde, v zápasoch môžete robiť hocičo. Klub ako taký svoju tvár určite nestratil, myslím si, že táto sezóna môže byť pre nich zlomová. Klub sa rozhodol pre zmenu trénera z určitých dôvodov, chcú zmeniť nejaké veci. Nový tréner určite prienesie do tímu niečo nové spolu so svojou pridanou hodnotou. Má svoju víziu a kvalitu, určite to nebol náhodný výber. Mal som sa s ním možnosť stretnúť ešte počas môjho pôsobenia v Dukle Praha, už vtedy bol prepojený s Trenčínom v rámci nejakého projektu. Obe strany určite dobre vedia, do čoho išli. Želám mu od prvého do posledného zápasu len to najlepšie.”

Živíte sa aj v týchto dňoch naďalej futbalom?

“Futbal ma už momentálne neživí, mal som veľké zdravotné problémy - viackrát pretrhnutý krížny väz v kolene, nabaľovali sa do toho aj ďalšie zranenia. Rozhohodol som sa ukončiť kariéru, zdravie má človek žiaľ iba jedno.”

Autor článku

Igor Tabiš

Som futbalový redaktor, v minulosti aktívny futbalista. Začínal som v regionálnych novinách MY Trnava. Následne som strávil tri sezóny v FK Senica ako mediálny PR manažér. Takisto som zakladateľom facebookovej stránky Liverpool FC - navždy SK/CZ.