David Ivan v Bielorusku nastúpil proti kamarátovi z detstva, hosťovanie hodnotí pozitívne

Obrázok článku

Foto. - David Ivan/Instagram

Bývalý slovenský mládežnícky reprezentant David Ivan je kmeňovým hráčom talianskeho mužstva Chievo Verona, no polovicu sezónu strávil na hosťovaní v bieloruskom mužstve Dynamo Brest, kde zanechal výborný dojem.

Ako hodnotíš svoje pôsobenie v bieloruskom mužstve Dynamo Brest?

"Hodnotím to veľmi pozitívne. Po mojom príchode som sa v klube rýchlo aklimatizoval. Kolektív bol fantastický, čo mi veľmi pomohlo. Po organizačnej stránke je klub na veľmi dobrej úrovni. Fungovalo tu všetko super, nad moje očakávania."

S čím si do Bieloruska prichádzal?

"Som veľmi rád, že sa mi splnilo všetko, s čím som tu prichádzal a tým bolo, aby som odohral čo najviac zápasov."

V drese Dynama si v aktuálnej sezóne nastúpil do 14 súťažných zápasov. Spokojnosť?

"Bol to jeden z mojich hlavných cieľov, odohrať čo najviac zápasov. Učíte musím dobiehať tie roky, ktoré som bol zranený. Od zápasu k zápasu som sa však vždy cítil lepšie."

Dynamo prehralo v lige po 14. kolách iba dvakrát a celkovo nazbieralo 20 bodov. Ako hodnotili v klube úvod sezóny?

"V klube tento rok neboli veľké očakávania, keďže majiteľ, ktorý tu bol dlhé roky odišiel a klub ostal mestu. Napriek tomu si myslím, že sme odohrali veľmi slušnú polovicu sezóny, kde sme neprehrali ani s jedným mužstvom z prvej päťky. Aj keď si myslím, že nikdy nie je dobré uspokojiť sa, ale naopak dať si vysoké ciele."

Ako by si zhodnotil úroveň súťaže?

"Je tu typologicky rozdielny futbal, keďže v Taliansku sa točí okolo taktiky. V Bielorusku je väčšia voľnosť, či už na tréningoch, ktoré sú viac-menej herné a menej taktické a tak aj v zápasoch. V lige je veľa kvalitných hráčov, ktorí dávajú tejto lige dobrú kvalitu."

V tvojom poslednom zápase na hosťovaní ste uhrali remízu na ihrisku favorizovaného FC Shakhtyor Soligorsk, ktoré dovtedy ťahalo šnúru trinástich výhier v rade. Ako by si zhodnil zápas?

"Áno, myslím, že pre mňa to bola veľmi dobrá rozlúčka. Odísť s takýmto výsledkom u majstra, ktorý doposiaľ nestratil bod. Bolo vidieť, že majú kvalitný káder, čo sa im odzrkadľuje aj na výsledkoch. Myslím si, že sme s nimi hrali celkom vyrovnanú partiu a o to viac nás teší, že sme ich dokázali zastaviť v tejto šnúre víťazstiev."

V drese Shakhtyoru proti tebe nastúpil Slovák Július Szöke. Stretli ste sa v nejakom súboji?

"S Julom sme kamaráti už od malička, prechádzali sme spolu rôznymi reprezentačnými kategóriami. Od prvého momentu bolo vidieť, ako si ho tam vážia či už ľudia v klube, alebo fanúšikovia. Bolo to naozaj pekné a úprimné. Mrzí ma len to, že sa Julo v prvom polčase zranil a zápas nedohral, tak sme asi ani neboli v nejakom súboji. Verím, že to nie je nič vážne a dá sa čím skôr dokopy."


Čo ti dalo pôsobenie v Dyname Brest?

"Myslím si, že mi to dalo veľmi veľa pozitívneho. Po dlhom čase som znova pocítil, aké to je hrať a byť dôležitým pre tím. Spoznal som tu super ľudí, naučil som sa reč a bolo to niečo, čo mi do života dalo určite veľa skúseností."

Aký bol v Bielorusku život?

"Život tu mi veľmi vyhovoval. V Bielorusku je omnoho lacnejší ako v Taliansku. Sú tam naozaj skvelí priateľskí ľudia, či už v oblasti futbalu alebo mimo neho. Brest je veľmi pekné historické mesto a ľudia tam žijú futbalom, čo bolo vidieť na štadiónoch."

Po skončení hosťovania sa vraciaš do Chieva Verona. S akými ambíciami?

"Momentálne nad tým ešte nerozmýšlam, keďže veľmi neviem, čo sa stane. V Chieve mám ešte 2 roky zmluvu a sústredenie začína v strede júla, no klub ešte nemá trénera. Budem čakať, či príde nominácia na sústredenie a budú so mnou počítať, alebo moje kroky povedú niekam inam."

Bol si počas tvojho hosťovania v kontakte s niekým z Chieva?

"Párkrát mi volal športový riaditeľ, že má sledujú a opýtal sa ma, či som spokojný v klube, s čím som pochopiteľne bol."

Autor článku

Jozef Kopčo