Futbal v Dánsku ma prestával baviť, prezrádza Filip Blažek

Obrázok článku

Foto - MFK Skalica

Filip Blažek prvýkrát okúsil zahraničie ešte v roku 2017, keď zo Senice prestúpil do dánskeho mužstva Bröndby IF. Bývalý slovenský mládežnícky reprezentant sa však výraznejšej šance nedočkal a následne hosťoval v druholigovej Skalici, kde pôsobí prakticky dodnes. V rozhovore pre náš web prezradil šikovný univerzál viac.

Ako si spomínaš na začiatky v Senici?

“Na začiatky v Senici si pamätám, akoby to bolo včera. Strávil som tam vlastne celé detstvo. Na klub počas môjho pôsobenia v ňom nemôžem povedať jediné krivé slovo. Prešiel som si takmer všetkými vekovými kategóriami, od U10 až po A-tím, za čo som a vždy budem vďačný. Stretol som tam trénerov a spoluhráčov, na ktorých sa jednoducho nezabúda.”

Boli v tom čase nejaké veci, ktoré by si urobil ináč?

“Ako partia chalanov sme urobili zopár vecí, na ktoré nie sme pyšní. Hlavné je poučiť sa z chýb a neopakovať ich. To sa snažím dodržiavať dodnes.”

Ako s odstupom času vnímaš svoj prestup do dánskeho Bröndby IF?

“S odstupom času vnímam prestup do Dánska stále rovnako. Som veľmi rád za túto etapu môjho futbalového života. Bol to veľký krok dopredu v kariére, za ktorý vďačím agentúre ČECH-Slovakia. Viem, že herne to nebolo najúspešnejšie obdobie, ale napriek tomu mi to dalo do života ako futbalového tak aj osobného veľmi veľa.”

Mladý futbalista v cudzej krajine. Ako si to zvládal?

"Zo začiatku som mal zmiešané pocity, ktoré sa našťastie zmenili rýchlo vďaka partii v kabíne. Veľmi mi na začiatku pomáhal Ján Kliment alebo Kamil Wilczek, s ktorými som rečovú bariéru nemal, horšie to bolo prvých pár mesiacov s ostatnými ako boli Pukki, Mukhtar, Larsson či Arajuuri. Trvalo to až dovtedy, pokiaľ som sa poriadne nenaučil angličtinu, ktorú som na škole flákal (smiech).”

Teemu Pukki je momentálne považovaný za jedného z najviac obávaných kanonierov v Anglicku. Ako na teba pôsobil v klube?

“V kabíne bol na každého milý. Bolo jedno, či to bol mladík, alebo starý harcovník. Keď nemusel, nehovoril nič. Na ihrisku však ukázal všetkým, že je to hráč na vysokej úrovni. Dokonca si s ním aj doteraz občas napíšem.”

Čo ti tento prestup a pôsobenie v Dánsku dalo?

“Svoje pôsobenie v Bröndby IF by som mohol rozdeliť na futbalovú a osobnostnú stránku. Po futbalovej stránke si myslím, že som v zápasoch nedostal až toľko priestoru, ale čo sa týka tréningov, tak tam som sa mohol učiť od stredových hráčov ako je Mukhtar a Norgaard, ktorí patrili k TOP hráčom dánskej superligy. Čiže to beriem kladne. Po osobnostnej stránke som sa zdokonalil v jazyku, čo beriem ako najväčšie plus. Navyše som sa naučil variť a prať si veci, čo tiež nie je na škodu. Stal som sa viac samostatnejším."

Stihol si už spoluhráčom v Skalici niečo uvariť?

“S chalanmi z kabíny máme tradíciu varenia guľášu a chytania rýb. S Martinom Mášikom, Máriom Hollým a Danielom Šebestom - je to taký náš spoločný relax, spojený so zábavou. Niekedy nás prídu pozrieť aj kamaráti a samozrejme ohodnotiť guláš (smiech)."

Z Dánska si po prvej sezóne hosťoval v Skalici, kde prakticky pôsobíš až dodnes. Prečo ale nie Senica?

“Po roku a pol v Dánsku, kde som toho veľa nenahral ma futbal pomaly prestával baviť. Požiadal som o polročné hosťovanie a klub mi vyhovel. Na otázku prečo Skalica a nie Senica môžem povedať len to, že v Senici sa zmenilo celé vedenie a o svojich odchovancoch nemali ani poňatia. Skalica práve preto, pretože v tom čase tam pôsobil tréner, ktorého som poznal z akadémie FK Senica.”

Ako hodnotíš svoje pôsobenie v Skalici?

“Svoje pôsobenie hodnotím kladne, pretože som dostal šancu hrávať, či už to bolo v zálohe, útoku alebo ako v poslednej sezóne v obrane, za čo som rád. Som klubu vďačný za dôveru.”

S akými ambíciami vstupujete do tejto sezóny?

“Chceme s chalanmi spraviť najmä dobrú partiu, spoločne sa zlepšovať, ísť od zápasu k zápasu a snažiť sa vyhrať čo najviac zápasov. Po troch kolách síce máme na konte jediný gól, ja ale verím, že to chce len čas a kúsok šťastia, pretože šance na strelenie gólu sme mali, nedokázali sme ich ale využiť. Verím chalanom, že v útoku im to tam začne padať a ja sa budem v obrane s ostatnými snažiť, aby sme vždy inkasovali o jeden gól menej ako strelíme."

Autor článku

Jozef Kopčo