Igor Žofčák nepozná slovíčko ťažšie, podnikanie ho drží pri futbale

Obrázok článku

FOTO: Facebook MFK Zemplín Michalovce

Aj v novej sezóne sa môžu fanúšikovia futbalu tešiť na ikonu Fortuna ligy. Tak, ako to už býva počas leta zvykom, Igor Žofčák predĺžil zmluvu s MFK Zemplín Michalovce o ďalší rok. Pre 38-ročného futbalistu pôjde už o šiestu sezónu na Zemplíne.

Michalovce sa budú môcť aj v novej sezóne spoliehať na služby najskúsenejšieho a zároveň najstaršieho hráča ligy - čo vás presvedčilo opäť predĺžiť kontrakt na Zemplíne o ďalší rok?

“Chuť. Stále ma to baví, ako som spomínal, klubu vďačím za to, že mi umožnil pracovať v podmienkach, aké mám nastavené. Chodím na tréningy, kedy mi to časovo vyhovuje, nerobia mi s tým problém. Som za to rád, na druhej strane klubu veľmi rád pomôžem, pokiaľ je o mňa záujem.”

Vek je len číslo, vo vašom prípade to platí mnohonásobne. Máte v tomto smere nejakú hranicu, dokedy budete behať po slovenských ligových trávnikoch?

“Závisí to hlavne od zdravia, hovorím to stále, môžete mať 38 alebo 20 rokov, pokiaľ zdravie neslúži, je to oveľa ťažšie. V mojom prípade zatiaľ slúži, pokiaľ bude aj chuť, vo futbale budem stále pokračovať. Takisto tam musí byť spokojnosť zo strany klubu a záujem trénera o moje služby.”

Medzi vami a niektorými mladíkmi v kabíne je rozdiel takmer 20 rokov. Necítite sa v kabíne tak trochu ako ich otec?

“V kabíne je to tak, na ihrisku zasa naopak (smiech). Stále sa na tom smejem no verím, že na ihrisku pocítim, že mám 38 a chalani 17, 20 alebo 24 rokov. Mohlo by sa to zmeniť, aby oni ťahali mňa a nie ja ich.”

Vo veku 38 rokov je na ihrisku vzorom pre mladých futbalistov. Na fotke po boku 20-ročného spoluhráča Mateja Trusu. FOTO: Róbert Andrejov/MFK Zemplín Michalovce.

Berú si mladé uchá v kabíne vaše cenné rady k srdcu?

“Niekto si moje rady zoberie k srdcu, niekto zasa nie. Je to normálna vec. Tí, ktorí sa chcú vo futbale posúvať ďalej si dajú poradiť. Je to stále na nich, každému jednému hráčovi sa však snažím pomôcť, aby mal bohatú kariéru a aby sa futbalom bavil a živil.” 

Ak to teraz otočíme, naučili ste sa od mladých chalanov v kabíne pre zmenu niečo vy? Napríklad v oblasti módy alebo sociálnych sietí?

“Čo sa týka módy, určite nie, v tomto som ďaleko pred nimi. Čo sa týka sociálnych sietí, chalani majú možno v kabíne telefóny viac v rukách, ako by bolo prirodzené, preto ja patrím na ihrisku medzi tých lepších a oni medzi tých horších. Je to jednoduché, pokiaľ nevymenia telefón za tvrdú prácu na ihrisku, v živote to nebude naopak (úsmev).”

Začínate šiestu sezónu na Zemplíne, dávate si nejaké osobné alebo tímové ciele?

“Čo sa týka mňa, byť stále lepší. Čo sa týka klubových cieľov, vyskúšali sme si, aké to je byť v prvej šestke a takisto aj v tej druhej. Verím, že sme sa poučili a budeme sa snažiť hrať iba v tej vrchnej. Bolo by to oveľa lepšie.”

Spomenuli ste boj o záchranu, bola uplynulá sezóna pre Michalovce vôbec najťažšou za posledné roky?

“Osobne si myslím, že pre klub áno. Takisto chalani zistili, aké to je hrať pod tlakom o udržanie. V prvej šestke nie je prakticky žiadny tlak, naopak keď hráte o záchranu, je na vás vyvíjaný oveľa väčší tlak. Chvalabohu sa nám to podarilo udržať. Verím, že chalani a rovnako aj klub sa z toho poučia.”

V čom sa najviac zmenila naša liga za posledné roky?

“V mužstvách je stále viac a viac mladých hráčov, skúsenosť sa z našej ligy pomaly vytráca. Tak je to ale nastavené v našich kluboch, človek s tým neurobí nič. Budem sa opakovať, no som vďačný, že mám možnosť hrať Fortuna ligu.”

Posledné roky sa popri futbale venujete práci finančného poradcu na plný úväzok - napĺňa vás to?

“Úplne, žijem tým každý deň. Podnikám vo financiách, nikdy by som nepovedal, že v tejto oblasti sa budem realizovať a bude ma to takto napĺňať. Dáva mi to energiu, na základe nej som stále pri futbale. Ak by som takto nepracoval, zrejme by som už musel robiť niekde manuálne.”

Čo je teda ťažšie? Byť profesionálnym futbalistom alebo finančným poradcom?

“Slovíčko ťažšie nepoznám, neviem čo to znamená. Ak niečo neviem, naučím sa to, potom je to jednoduchšie. Ak neviem centrovať, budem to robiť dovtedy, pokiaľ sa nenaučím centrovať. Ak nerozumiem financiám, vzdelávam sa, aby som tomu rozumel. Všetko je iba o tréningu, či už v oblasti športu alebo financií. V podnikaní som piaty rok, stále som na začiatku. Čo sa týka futbalu, viem, že to je tvrdá práca, ak ale chcete niečo dosiahnuť a trénujete každý deň, je to potom úplne ľahké.”

Igor Žofčák čoskoro začne svoju šiestu sezónu na Zemplíne. FOTO: Róbert Andrejov/MFK Zemplín Michalovce.

Nie je žiadnym tajomstvom, že občas chýbate na tréningu pre spomínané pracovné povinnosti. Musíte potom vo voľnom čase plniť individuálne tréningové plány?

“Nemusím, som ale ten typ, ktorý doma nevylihuje. Sám sa udržiavam, nie na základe toho, že musím, ale na základe toho, že chcem. Je to môj životný štýl.”

Naša futbalová reprezentácia vstúpila do záverečného turnaja EURO 2020 senzačným víťazstvom nad Poľsko. Kam to až na turnaji môžeme dotiahnuť?

“Treba ísť od zápasu k zápasu, aby sme nemali konkrétny cieľ, že sa napríklad chceme dostať do štvrťfinále alebo finále. Chalani zahrali prvý zápas fantasticky, treba sa dobre pripraviť na Švédov a potom na Španielov. Netreba mať veľké oči ohľadom toho, kam to dotiahneme. Treba ísť od zápasu k zápasu a sústrediť sa. Verím, že aj proti Švédom vieme získať tri body.”

Autor článku

Igor Tabiš

Som futbalový redaktor, v minulosti aktívny futbalista. Začínal som v regionálnych novinách MY Trnava. Následne som strávil tri sezóny v FK Senica ako mediálny PR manažér. Takisto som zakladateľom facebookovej stránky Liverpool FC - navždy SK/CZ.