Kristove roky s korunou kráľa ligových strelcov

Obrázok článku

FOTO: Facebook Termalica Bruk-Bet Nieciecza KS

Historická sezóna v podaní Romana Gergela, 33-ročný útočník bude mať ligový ročník 2020/21 už v pamäti navždy. Ocenenie pre najlepšieho futbalistu druhej poľskej ligy, 19 ligových gólov a postup do Ekstraklasy to sú hlavné dôvody, pre ktoré môže mať bývalý hráč Gorniku Zabrze, Dunajskej Stredy, Žiliny či Trenčína úsmev na tvári. Bruk-Bet Termalica Nieciecza sa vracia do najvyššej poľskej súťaže najmä vďaka rukopisu slovenského futbalistu.

Na ligový ročník 2020/21 zdá sa tak skoro nezabudnete…

“Určite, podarilo sa nám postúpiť od Ekstraklasy, čo bolo našim cieľom. Veľmi sa z toho tešíme, rovnako mám radosť aj z mojich individuálnych štatistík. Bol to veľmi úspešný ročník, podarilo sa mi získať ocenenie pre najlepšieho hráča sezóny za rok 2020. Bolo to skvelé, dúfam, že sa niečo podobné ešte zopakuje aj v najbližšej budúcnosti.”

Po troch sezónach sa Bruk-Bet Termalica Nieciecza vracia späť do Ekstraklasy. Čím bola sezóna výnimočná?

“Najmä tým, že sme sezónu začali veľmi dobre, neprehrali sme v prvých piatich zápasoch, čo nám dodalo sebavedomie. Následne sme sa prezentovali dobre ako tím, hrali sme pekný futbal, dominovali sme v držaní lopty, s čím mali súperi problém. To bol asi najväčší rozdiel v porovnaní tejto sezóny a tých, ktoré boli predtým v minulosti.”

Eufória v podobe postupu do Ekstraklasy. FOTO: Facebook Termalica Bruk-Bet Nieciecza KS.

Ako veľmi chcel klub postúpiť späť do Ekstraklasy? Už v predchádzajúcej sezóne to tesne ušlo v baráži…

“Veľmi sme si želali návrat do prvej ligy. Pred troma rokmi sme hrali v Ekstraklase, potom prišiel zostup do druhej ligy. Vypadávajúce mužstvo sa vždy chce čo najskôr vrátiť späť do ligy. Nám sa to podarilo prakticky až po tretej sezóne. Dúfam, že teraz sa udržíme v Ekstraklase viac ako dva roky.”

V 33 zápasoch 19 ligových gólov a koruna pre najlepšieho strelca ligy. Môžeme túto sezónu z vášho hľadiska nazvať historickou?

“Áno môžeme, 19 gólov za sezónu som ešte nikdy nedal. Ak by mi to niekto pred sezónou povedal, asi by som tomu neveril. Podarilo sa to a teším sa z toho. Bez mojich spoluhráčov by som to ale nedokázal, vďaka patrí najmä im. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Verím však, že ešte nejaké góly pridám. Čo sa týka minulej sezóny, tá bola pre mňa najúspešnejšia. Teším sa z toho.”

Prestížnu anketu o futbalistu roka vyhlasuje v Poľsku týždenník ”Pilka nožna”. Vy ste triumfovali v kategórii o najlepšieho hráča druhej ligy za rok 2020 - išlo vôbec o prvý triumf zahraničného futbalistu v tejto ankete..

“Áno, konečná nominácia troch hráčov bola výhradne z legionárov. Nakoniec sa to podarilo mne, naozaj sa z toho veľmi teším. Bol som milo prekvapený, že som bol zvolený za najlepšieho hráča sezóny.”

Nebude o vás po tak skvelej sezóne v lete záujem na prestupovom trhu?

“Čo sa tohto týka, v klube som nedávno predĺžil zmluvu na ďalšie dva roky. Túto situáciu ohľadom prestupu veľmi neriešim. Momentálne je v móde dopyt po mladších furbalistoch. Mám 33 rokov, neviem, či by bol o mňa enormný záujem. Ako vravím, keďže som predĺžil zmluvu, nič iné by som momentálne ani neriešil.”

Po niekoľkých sezónach si znova zahráte v Ekstraklase - tešíte sa?

“Určite, Ekstraklasa je predsa na inej úrovni, je viac medializovaná, je o ňu väčší záujem a návštevnosť na štadiónoch je väčšia. Hrať v tejto lige je skvelé. Verím, že sa v nej udržíme dlhšie ako naposledy.”

Slovenský futbalista sa v apríli dohodol s klubom na novom dvojročnom kontrakte. FOTO: Facebook Termalica Bruk-Bet Nieciecza KS.

Zásluhu na postupe späť medzi elitu má aj tréner Mariusz Lewandowski  - bývalý poľský reprezentant. Do klubu prišiel na začiatku roka 2020, čo so sebou do mužstva priniesol?

“Pri príchode do klubu sa viac-menej zoznamoval s prostredím a hráčmi, mal krátky čas, aby s mužstvom dokázal niečo väčšie, keďže prišiel prakticky počas rozbehnutej sezóny. Záver ročníka nám nevyšiel podľa predstáv, dostali sme sa do baráže o Ekstraklasu a tam sme stroskotali. Od nasledujúcej sezóny ale zmenil herný systém mužstva, začali sme hrať prakticky bez krajných záložníkov - to malo na našu hru najväčší vplyv, súperi si s tým nevedeli dať rady a bránili nás len veľmi ťažko.”

V Poľsku pôsobíte od roku 2014, v čom má najväčší náskok poľský futbal pred tým našim z hľadiska ligovej úrovne?

“Ťažko povedať. Prvé, čo padne fanúšikovi do oka sú štadióny. V tom je najväčší rozdiel. Ďalej je to celková prezentácia futbalu v Poľsku, rovnako aj podpora v zmysel financií klubov od futbalového zväzu. Kluby sú dotované oveľa väčšími čiastkami, ako to je na Slovensku. To je asi najväčší rozdiel. Čo sa týka možno kvality hráčov, úroveň s najvyššou slovenskou ligou je veľmi podobná. Štadióny sú však najväčším rodielom, iné je hrať pred návštevou 3 000 fanúšikov a 15 000 fanúšikov.”

Okrem vás obliekajú dres Termalicy momentálne aj ďalší dvaja Slováci (Samuel Štefánik a Marcel Vasiľ) - trávite spoločný čas aj mimo ihriska?

“Áno, dá sa povedať, že sme spolu prakticky stále. Bývame blízko seba a stretávame sa často. Rovnako tu sú aj českí futbalisti. Vždy je dobré, keď v zahraničnom klube máte svojich krajanov. Teším sa z toho, dúfam, že tu zostanú čo najdlhšie.”

Aké je hrať na krásnom štadióne s kapacitou 4 500 miest, ktorý sa nachádza v dedine s populáciou zhruba 750 obyvateľov? Ide o historicky najmenšiu dedinu, v ktorej sa hrá najvyššia súťaž v rámci futbalu celosvetovo…

“Áno, rovnako som počul aj ja, že ide o historicky najmenšiu dedinu. Je to určitý úspech pre majiteľov, ktorý klub prakticky vybudovali od základov a sami ho sponzorujú. Pre nových hráčov, ktorí prídu do klubu to je vždy iné. V okolí štadióna sú iba polia a niekoľko domov. Je to špecifické. Hráte proti veľkým klubom na veľkých štadiónoch ako je napríklad Legia Varšava a následne prídete sem. Je to iné, treba si na to zvyknúť, na druhej strane zázemie klubu je na vysokej úrovni - rovnakej, ako majú ostatné kluby v Poľsku.”

Slovensko ste opustili v roku 2014, zdá sa že s odstupom času to bolo pre vašu kariéru správne rozhodnutie…

“Určite áno. Som rád, že sa prestup do zahraničia podaril. Vedel som, že futbal je v Poľsku vnímaný inak. Som rád, že som to mohol zažiť na vlastnej koži. Vyhovuje mi tunajší štýl futbalu. Teším sa z toho, určite to bol v mojej kariére dobrý krok. Dúfam, že niekoľko rokov si tu ešte zahrám.”

Dres Termalicy oblieka od roku 2016, v klube patrí medzi najpopulárnejších hráčov. FOTO: Facebook Termalica Bruk-Bet Nieciecza KS.

Na Slovensku ste obliekal dresy Trenčína, Žiliny a Dunajskej Stredy. Sledujete vaše bývalé kluby na Slovensku resp. našu najvyššiu súťaž?

“Áno, vždy keď sa hrá naša liga a dovoľuje mi to čas, rád si pozriem zápasy. Rovnako sledujem výsledky našej ligy. Pochopiteľne najväčší záujem javím o moje bývalé kluby.”

Osobné a tímové ciele do novej sezóny…

“Osobné určite zdravie, to je nadôležitejšie, aby sa mi vyhýbali zranenia, aj keď v týchto dňoch potrebujem dať dokopy prasknutú kosť (úsmev). Čo sa týka klubových cieľov, ako som spomínal, hrať dobrý futbal v Ekstraklase a udržať sa tam čo najdlhšie.”

Počítate jedného dňa s futbalovým návratom na Slovensko? Akým smerom sa bude uberať váš život po skončení profesionálnej kariéry?

“Ak mám byť úprimný, neviem, čo bude po kariére. Ešte som týmto smerom nerozmýšľal. Čo sa týka pôsobenia na Slovensku, to ukáže budúcnosť. Zmluvu mám na dva roky, ak po jej skončení o mňa nebude v Poľsku záujem a zo Slovenska príde zaujímavá ponuka, tak prečo nie. Rád by som si ešte vyskúšal slovenskú ligu. Všetko ale ukáže čas.”

Autor článku

Igor Tabiš

Som futbalový redaktor, v minulosti aktívny futbalista. Začínal som v regionálnych novinách MY Trnava. Následne som strávil tri sezóny v FK Senica ako mediálny PR manažér. Takisto som zakladateľom facebookovej stránky Liverpool FC - navždy SK/CZ.