Mesto žije futbalom, Humenné sa vracia do druhej ligy

Obrázok článku

FOTO: Facebook FK Humenné - oficiálna stránka

Mesto s bohatou futbalovou históriou sa vracia na druholigovú mapu. Futbalisti FK Humenné ovládli ligový ročník 2020/21 v tretej lige východ. Klub z východného Slovenska sa po dvanástich rokoch vracia do druhej lige. Viac o vydarenej sezóne a plánoch pre nasledujúci ročník prezradil bývalý brankár a dnes už manažér klubu Vladimír Vasilenko.

Zdá sa, že futbalu v Humennom opäť svitá na lepšie časy. Aké sú vaše pocity po triumfe v tretej lige?

“Jednoducho povedané cieľ, ktorý sme si dali pred začiatkom ročníka sme splnili. Samozrejme, v sobotu po zápase prevládala eufória, teraz už sú myšlienky nastavené trochu inak. Čaká nás veľa práce, chceme to nastaviť tak, aby to fungovalo aj v druhej lige. Nebude to nič jednoduché, urobíme ale maximum preto, aby sme to zvládli.”

Klub sa po 12 rokoch vracia do druhej ligy, to je už poriadne dlhá doba…

“Áno. Niektorí ľudia v meste stále žijú v ére, keď ešte fungoval starý Chemlon a hrala sa prvá liga. Humenský divák bol veľmi náročný, čakal, že futbal sa jedného dňa vráti do starých koľají. Som rád, že pod novou hlavičkou FK Humenné sme vrátili klub aspoň do druhej najvyššej slovenskej súťaže. Humenné opäť žije futbalom, veľmi ma to teší.”

Postup sa samozrejme rodí na ihrisku, aby ale všetko fungovalo v klube ako má, musí do seba zapadnúť hneď niekoľko premenných - bolo to tak aj u vás?

“Jednoznačne áno, ako funkcionári klubu musíme hráčom vytvoriť tie najlepšie podmienky a servis. Body a výsledky zasa zberajú hráči a tréneri. Trojuholník tréner - hráči - funkcionári musí fungovať, v našom prípade to tak bolo, prakticky bez prehry sa nám podarilo prejsť touto sezónou.”

Nemalú zásluhu na postupe klubu do druhej ligy má aj predseda správnej rady a zároveň sponzor FK Humenné Oskar Balogáč (vpravo). Na fotke spolu s Vladimírom Vasilenkom (manažér klubu). FOTO: FK Humenné.

Futbal v Humennom zažil veľké úspechy ale aj pády - čo ho opäť naštartovalo k tomu, že sa dnes teší z postupu do druhej ligy?

“Povedal by som, že sa skĺbila partia ľudí, ktorým záleží na tom, aby sa v Humennom hral dobrý futbal. To bolo to najdôležitejšie. V dnešnej dobe je problém nájsť ľudí, ktorí chcú robiť futbal a ďalším problémom sú samozrejme financie. Nikde na Slovensku to dnes nie je ideálne, dali sme to dokopy, i keď možno s problémami, no vyšlo to.”

Pred 12 rokmi bol v druhej lige na lavičke Humenného terajší tréner klubu Jozef Škrlík. To je tak trochu symbolické - priniesol v tomto smere povestné šťastie?

“V prvom rade musí byť tréner dobrý stratég a rovnako tak aj srdciar. V osobe trénera Jozefa Škrlíka sme našli toho správneho človeka, ktorému na humennskom futbale záleží. Využili sme to, že je doma a chcel pomôcť pri návrate do druhej ligy.”

Dôležitú úlohu pri postupe zohral skúsený tréner Jozef Škrlík - muž, ktorý viedol Humenné aj pred 12 rokmi v druhej lige. FOTO: Facebook FK Humenné - oficiálna stránka.

V roku 2018 bol slávnostne otvorený zrekonštruovaný štadión, bude jeho kapacita 1 806 miest postačovať klubu v ďalších sezónach?

“Keď sa spätne pozriem na zápasy, ktoré sme odohrali v tretej lige, priemerná návšteva na štadióne bola zhruba 700 - 800 divákov. Boli zápasy, keď to bolo napríklad aj 1 100 - 1 200. Na Košice sa dokonca prišlo pozrieť 1 600 fanúšikov. Verím, že záujmom ľudí prinútime mesto k tomu, aby sa kapacita mohla ešte navyšovať.”

Bude cieľom klubu v druhej lige predovšetkým záchrana?

“Ideme prakticky do niečoho nového, nerád by som mal smelé vyhlásenia. Chceme to ale zastabilizovať tak, aby sme sa pohybovali v pokojných vodách a nemali problémy s udržaním sa v druhej lige.”

Koľko letných posíl by klub rád privítal? V súčasnom kádri sú zaujímavé mená ako Černák, Hamuľak, Skvašík či Luberda - hráči, ktorí majú skúsenosti s futbalom na prvoligovej úrovni.

“Určite príde k posunom dnu, ale aj von z kádra. S trénerom sme sa už bavili o nejakých 2-3 menách, o ktorých by som teraz nerád hovoril. Niečo je už rozrobené, niektorí hráči prídu zasa na skúšku. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia. Príprava bude trvať mesiac, začíname 14.júna, ihneď po skončení tretej ligy - ideme prakticky do tvrdej prípravy. Ťažko niečo hovoriť dopredu, nevieme, kto z kádra bude mať zajačie úmysly. Z informácii, ktoré mám k dispozícii však chce zostať v mužstve každý jeden hráč.”

Už ako 10-ročný ste za bránou v Hummenom podával lopty pri zápase pohára víťazov pohárov, dnes sa ako manažér klubu tešíte z postupu do druhej ligy. Čo to pre vás znamená?

“Splatiť klubu to, čo mi dal. Prakticky odmalička som vyrastal v Chemlone, prešiel som všetkými žiackymi kategóriami ako brankár. Dobre viem, čo pre nás klub robil v tých časoch. Je to zadosťučinenie, chcem pomôcť klubu svojou energiou a skúsenosťami.”

FK Humenné - víťaz 3.ligy východ 2020/21. FOTO: Facebook FK Humenné - oficiálna stránka.

Chemlon bol na slovenskej futbalovej mape v minulosti veľký pojem. Prakticky sedem sezón strávil v najvyššej súťaži, tešil sa z triumfu v slovenskom pohári, vyskúšal si Európske predkolá. Bude dlhodobým cieľom klubu vrátiť sa späť medzi elitu slovenských klubov?

“Ako som spomínal predtým, pamätám si časy, keď Humenné hralo najvyššiu súťaž pod hlavičkou Chemlonu - bol to hlavný sponzor, ktorý dával nemalé finančné prostriedky do futbalu. Teraz je situácia taká, že sme ľuďom vďační za akúkoľvek čiastku či spôsob, ktorým pomôžu futbalu. Podieľajú sa na rozpočte nášho klubu, aby sme mohli byť konkurencieschopní v druhej lige. Čo sa týka vyhľadov do budúcnosti, všetkými desiatimi by som bral, ak by Humenné hralo najvyššiu súťaž. Prvá liga je ale veľmi náročná súťaž, všetko bude záležať od financií. Momentálne budeme radi, keď sa v druhej lige dokážeme stabilizovať a nebudeme iba fackovacím panákom.”

Budú mať hráči v druhej lige vytvorené podmienky, v ktorých budú fungovať ako profesionáli?

“V druhej lige musí byť každý hráč podchytený amatérskou alebo profesionálnou zmluvou. Už počas účinkovania v tretej lige sme takto s niektorými hráčmi fungovali. Teraz je to otázka najbližších dní, 14.júna sa stretávame so všetkými hráčmi na prvom tréningu. Prejdeme si ich požiadavky a naše reálne možnosti, z toho bude vychádzať skladba kádra na novú sezónu.”

Autor článku

Igor Tabiš

Som futbalový redaktor, v minulosti aktívny futbalista. Začínal som v regionálnych novinách MY Trnava. Následne som strávil tri sezóny v FK Senica ako mediálny PR manažér. Takisto som zakladateľom facebookovej stránky Liverpool FC - navždy SK/CZ.