Norbert Gyömbér: Reprezentovať pre mňa bola vždy česť

Obrázok článku

FOTO: Facebook Norbert Gyömbér

Norbert Gyömbér sa napriek výbornej sezóne, nedostal do nominácie na Euro 2020. Dobre stavaný stopér, má za sebou životnú sezónu. Jeho US Salernitana si vybojovala postup z druhej talianskej ligy do najvyššej súťaže.

Ako hodnotíš nedávno skončenu sezónu?

"Sezónu môžem hodnotiť len pozitívne. Stanovili sme si cieľ a ten sme splnili."

Salernitana sa do najvyššej talianskej súťaže vrátila po 23 rokoch. Po dlhšej dobe sa do nej vraciaš aj ty. Spomenieš si ešte na pôsobenie v Catanii či AS Rím?

"Samozrejme, na tieto pôsobenia spomínam len v dobrom. Začiatky, hlavne v Catanii boli náročnejšie, keďže som do Talianska išiel mladý a bez znalosti jazyka. Adaptoval som sa však dobre. Naučil som sa jazyk a navyše som už v mladom veku okúsil miestnu najvyššiu súťaž, čo sa nie každému podarí. Dokonca som v drese Catanie strelil proti Neapolu aj môj posledný gól v Serii A."

V čom je podľa teba Seria A odlišná od Serie B?

"Najväčší rozdiel je v kvalite a riešení herných situácii. Seria B je viac o bojovnosti, mužstva sú po fyzickej stránke na veľmi dobrej úrovni."

V Taliansku si toho pobehal pomerne dosť. Vedel by si povedať, v ktorom klube sa ti páčilo najviac?

"Z každého pôsobenia v Taliansku som si niečo odniesol. Každá skúsenosť bola iná. Samozrejme, o podmienkach v klube ako je AS Rím, sa nemusíme baviť. Je to obrovský klub s neskutočným zázemím a fanúšikmi. Najväčšiu podporu však bolo cítiť v Salerne, fanúšikovia tam futbalom doslova žijú. Škoda, že nemohli byť na štadióne, bolo by to peklo."

V Salernitane si spoločne s ďalšími dvoma spoluhráčmi patril medzi najvyťaženejších hráčov v mužstve. Ako si spokojný so svojimi výkonmi?

"Som hlavne rád, že sa mi vyhýbali zranenia, bolo to najdôležitejšie. Až na dva zápasy, do ktorých som nezasiahol pre karty, som odohral všetko. Nerád hodnotím svoje výkony. Čísla a štatistiky hovoria samé za seba. Mali by si ich naštudovať všetci kritici (úsmev)."

Napriek výbornej sezóne sa tvoje meno neobjavilo v konečnej nominácii na EURO 2020. Ako to vnímaš?

"Účasť na EURE by pre mňa bola samozrejme krásnym zakončením sezóny, nič s tým ale nenarobím. Spravil som všetko, čo som spraviť mal. Nemám z toho žiaden mindrák. Nomináciu nerobím ja. Keď vyšla a nevidel som v nej svoje meno, povedal som si, že si aspoň užijem čas s rodinou, pôjdem na dovolenku a oddýchnem si po náročnej sezóne."

Pozrieš si záverečný turnaj aspoň v televízii?

"To ešte neviem, keďže v tom čase budem pravdepodobne na dovolenke, kde si budem užívať chvíle s priateľkou a kamarátmi."

Nominácia je v poslednej dobe dosť diskutovaná téma. Je nejaké meno, ktoré ti tam chýba?

"Nomináciu nechcem rozoberať a polemizovať o nej. Či tam niekto mohol byť, alebo nemal, nie je podstatné. Nech si o tom urobia všetci vlastný názor."

Na predchádzajúcich zrazoch ťa tréneri väčšinou stavali na kraj obrany. Na ktorom poste sa cítiš najlepšie?

"V reprezentácii som hral tuším na všetkých postoch. Nebolo veľa zápasov, ktoré som odohral na svojom poste. To mi podľa mňa najviac uškodilo. Nebudem však vyplakávať, prečo tomu tak bolo. Samozrejme, najlepšie sa cítim na poste stredného obrancu."

Keďže si stopér, koho by si zaradil do základnej jedenástky k Milanovi Škriniarovi?

"Keďže nechcem nikoho uraziť ani vyvyšovať, nebudem menovať nikoho. Po Miňovom boku pôjde výkonnostne hore každý. Je to top hráč."

Aký maš vzťah s Milanom Škriniarom?

"Dovolím si povedať, že máme kamarátsky vzťah. Na zrazoch sme spolu aj ostatnými chalanmi trávili veľa spoločného času. Som rád, že som si s ním mohol mohol zahrať po jednom boku a dúfam, že sa to ešte niekedy podarí. Taktiež na ihrisku nám to išlo celkom dobre."

Ako vidíš účinkovanie Slovákov na EURE?

"Budeme to mať náročne. Čakajú nas kvalitní súperi. Futbal je ale veľmi nevyspytateľny a hrať sa dá s každým. Bude to zaujímave."

Ak by prišla po Eure pozvánka na kvalifikačné zápasy o MS, ako by si reagoval?

"Reprezentovať bolo pre mňa vždy česť. Po Eure budem mať motiváciu znova bojovať o reprezentačnú pozvánku."

Autor článku

Jozef Kopčo