Podhorin: V Nitre má vedenie označilo za iniciátora protestu, futbal v Poľsku si užívam

Obrázok článku

Foto - Resovia Rzeszów

Stredný obranca Oliver Podhorin patril v nedávno skončenej sezóne k lídrom mužstva Resovia Rzeszow, ktoré je účastníkom druhej najvyššej poľskej súťaže. Odchovanec Michaloviec v rozhovore prezradil viac o svojom o problémovom pôsobení v Nitre, futbale v Poľsku a inom.

Do Resovie Rzeszow si prichádzal, keď sa nachádzal na poslednom mieste v tabuľke. Čo tá presvedčilo k prestupu?

"Uznávam, že prvoplánovo sa mohlo zdať, že prestup do tohto klubu je krok vzad. V prestupovom období som sa však nemohol rozhodovať len za seba, mám maličkého syna a presun niekde ďalej za hranice počas doby Covidu by bol problematický, na druhej strane som chcel vyskúšať opäť niečo iné ako našu Fortuna ligu. Dal som si do pomeru záujem/podmienky a môj pocit má chvalabohu opäť nesklamal."

"Vedel som, že otázka vytiahnutia klubu z posledných miest je len otázka času. Spolu so mnou prišlo do klubu v zime ďalších osem hráčov. Podarilo sa nám poraziť kluby z najvyšších priečok, čo sa vždy ráta. Malo stačilo tomu, aby sme sezónu dohrali s pokojom na 13 mieste. Urobili sa však nejaké zmeny vzhľadom na postupne zapájanie mládežníckych hráčov do seniorského futbalu. Cieľ sa však splnil a mladi hráči získali cenné skúsenosti do ich ďalšieho futbalového života. Futbal sa tu robí s neskutočným zanietením a ja si to veľmi užívam."

S akými ambíciami si prichádzal do klubu?

"Vždy pred sezónou si dávam 2-3 osobné ciele, ktoré sa snažím naplniť. Jeden cieľ bol pomôcť mužstvu v bojoch o záchranu, druhý odohrať čo najviac minút a tretí, spraviť si v Poľsku pozitívne meno ako základ do ďalej sezóny, najmä poctivými a stabilnými výkonmi."

Nemal si problém s komunikáciou?

Samozrejme, zo začiatku to bola zmena, ale myslím si, že som veľmi rýchlo nabehol. Rozumel som všetko, slovnú zásobu som nabral pomerne skoro. Poprosil som spoluhráčov o to, aby mi všetko čomu som nerozumel vysvetľovali opisom a neuľahčili mi to prekladom do angličtiny. Samozrejme, pred prvým LIVE rozhovorom som mal uši napnuté a sústredil som sa na každé slovíčko, aby mi nič neušlo, ale vzhľadom na pozitívnu spätnú väzbu mi to vždy dodalo sebavedomie a pokračoval som."

"Nedá mi však nespomenúť príhodu, kedy som počas zápasu upozorňoval spoluhráča na to, že fúka vietor slovami “viter viter”! … Avšak až po zápase som sa dozvedel, že “viter” je naozaj len u nás na východnom Slovensku (smiech). Prípadne slovíčko frajer znamená v poľštine pravý opak a ja si konečne viem vysvetliť tie nechápavé pohľady okoloidúcich, keď som sa tak prihováral svojmu synovi (smiech).

Ako hodnotiš svoje doterajšie pôsobenie v klube?

"Svoje pôsobenie hodnotím veľmi pozitívne. Hlavne to, že zo zápasov, na ktoré som bol zdravotne fit, mám plnú minutáž. Drobné zranenie členka ma na pár týždňov vyradilo, ale vynikajúca starostlivosť zo strany klubu mi pomohla veľmi rýchlo zregenerovať. Som človek, ktorý sa nikdy neuspokojí, takže poviem, že vždy to môže byt aj lepšie. Verím, že sa v ďalej sezóne zas posuniem o kúsok dopredu."

Rzeszowu si sa upísal do konca sezóny s následným predĺžením, čo bude ďalej?

"Tým, že sme sa zachránili sa mi automaticky uplatnila opcia na nasledujúcu sezónu. Takže aktuálne sa nikde nechystám resp. ak sa nič zásadné nezmení, prípravu začnem s Resoviou. Momentálne začínam 2-týždňovú dovolenku, keďže sezóna bola podstatne dlhšia, ako na Slovensku. Prípravu začíname týždňovým roztrénovaním v domácich podmienkach a následným 10 dňovým sústredením."

Aký je klub Resovia Rzeszow ?

"Resoviu by som charakterizoval ako klub, kde sa stretlo veľa zanietených ľudí pre futbal. Jeden z dôvodov, prečo som tu je to, že bolo od začiatku jasné, že tento klub má obrovský potenciál. Mesto, fanúšikovia, sponzori, manažment spolupracujú a ťahajú za jeden koniec. Nestojí to teda celé len na hlave jednej strany. Klub má históriu, na ktorú je patrične hrdý a postup do 1 Fortunaligy bola pre nich obrovská vec. Postup sa konal v zápase s konkurenčným klubom v Rzeszowe. Aj vďaka takýmto doťahovačkám medzi fanúšikmi marketing klubu neustále napreduje. Poľsko je svojím futbalovým marketingom koniec koncov veľmi známe. Aj v štvrtej lige sa častokrát človek cíti, akoby sa hralo El Clasico."

Okrem Poľska si pôsobil na Slovensko a Rakúsku. Ako by si porovnal kluby, čo sa týka podmienok?

"Každý klub je profesionálny do takej miery, akej mu to umožnia podmienky. Povedzme si na rovinu, z drvivej väčšiny najmä finančné. Raz mi jeden spoluhráč povedal, že ak sa chceš cítiť ako futbalista, chod do Poľska. Musím priznať, že na tom je niečo pravdy. Samozrejme, že aj na Slovensku máme výborných fanúšikov, ktorí vás podporujú vo všetkých zápasoch. Napríklad atmosféra v Dunajskej Strede je nezabudnuteľná. Nedá mi nespomenúť legendárnych fanúšikov, na ktorých budem spomínať vždy s radosťou. V Nitre to bol pán, ktorý zvonil zvončekom, v Senici zas pán so svojou legendárnou hláškou “chlapci naši senickí..”, neúnavne povzbudzoval celý zápas a stál na tribúne, kým neodišiel posledný hráč."

"Futbal je vždy o ľuďoch. Niekedy Vám ani najväčšie finančné odmeny nedajú z klubu dobrý pocit a naopak, aj tie menšie odmeny sa vždy dajú vykompenzovať niečím iným."

Dá sa porovnať Poľska druha liga s Fortuna ligou?

Určite áno. Je to samozrejme úplne odlišný typ futbalu. Slovenská liga je technickejšia a myslím si, že aj taktickejšia. V Poľsku je liga veľmi súbojová, tvrdá a dá sa zhrnúť jedným slovom “walka” - čiže vojna. Čo hráčovi chýba na talente, nahradí bojovnosťou. Neexistuje tu vypustenie súboja alebo nepobehnutie za loptou. Osobne s tým nemám problém, ale musel som si tiež zo začiatku zvykať. Prvý týždeň som bol zašívať obočie."

Tabuľku strelcov v poľskej druhej ligy vedie Roman Gergel, ktorého Termalicu ste v zajomnom zápase porazili. Ako bolo brániť ho?

"Teším sa, že sa Slovákom v Poľskej lige darí. Roman o sebe dáva vedieť už dlhšiu dobu. Verím, že sa rovnako dobre uchytí aj v Poľskej Ekstraklase, kde sa jeho Termalica opäť dostala. Brániť strelcov nie je jednoduché, ale konkrétne v tomto zápase sa nám podarilo zvíťaziť a radosť bola obrovská."

Slovenská reprezentácia momentálne nemá strelca. Zaslúžil by si šancu?

"Určite sú tam odborníci, ktorí tuto problematiku ovládajú lepšie ako ja. Romanovi samozrejme prajem, aby sa tam dostal a aby sa mu aj naďalej strelecky darilo."

Aký máš názor na nomináciu slovenskej reprezentácie. Kto ti v nej chýba?

"V médiách už bolo dostatočne odprezentované meno Matúša Bera. Viem si predstaviť to sklamanie, keď to dopadlo inak. Nie je to príjemná situácia. Samozrejme sa stotožňujem s názorom, že na EURE mal dostať šancu. Ako som už spomínal, od výberu je tam tréner. Určite ani on nemal jednoduchú úlohu . Verím, že to Matúša v jeho práci nezastaví a na podobný turnaj sa ešte dostane."

Na Slovensku si naposledy pôsobil v Nitre, ktorá sa pod tvojim pôsobením v klube zachránila. V tej aktuálnej, však vypadla. Ako to vnímaš?

"Nehovorí sa mi to ľahko, ale myslím, že vypadnutie bolo prirodzeným vyústením toho, čo sa v klube dialo. Nebolo to o jednej sezóne. Problémy v klube sa prehlbovali týždeň čo týždeň a tento proces bol už nezvratný. Neželám Nitre nič zlé, za veľa som jej vďačný. Stretol som tam výborných ľudí, ale aj veľa takých, ktorí by pri pohľade do zrkadla mali mať minimálne výčitky svedomia. Ale, ako sa hovorí, vrana k vrane sadá."

Nitre si zachránil ligu, no následne si klub opustil. Prečo?

"Budem otvorený. Po nevyplatených odmenách v trvaní troch po sebe idúcich mesiacov, sme sa v kabíne rozhodli podať výzvy na ich uhradenie. Vedenie ma označilo za iniciátora a žiadali okamžité ukončenie zmluvy. Ja som po týchto obvineniach v klube pokračovať taktiež nechcel."

"Je celkom úsmevne, že každý kapitán Nitry bol označený ako problém toho, čo sa tam deje. Kóňa, Farkaš a ja. Každý si o tom môže urobiť svoj obraz. Nikdy nebolo mojím úmyslom poškodiť Nitre. Dobrovoľne som tam predsa predĺžil zmluvu. Snažil som sa podávať najlepšie výkony napriek tomu, že som vedel, že o pár týždňov v Nitre končím. Svedomie by mi nedovolilo inak. Som ochotný tolerovať mnohé veci, ale klamanie do očí a preberanie nulovej zodpovednosti, za to, čo sa v klube deje sa u mňa nikdy nestretne s pochopením."

Čo všetko by sa muselo v klube zmeniť, aby si sa tam opäť vrátil?

"Ťažko sa mi odpovedá. Zopakujem to, že voči Nitre nie som zatrpknutý. Vysporiadal som si celú situáciu najmä v sebe. Hovorím veci tak, ako sú a to, čo sa dialo sú jednoducho fakty. Prial by som si, aby povinnosti klubu boli brané rovnako dôležito ako povinnosti hráča a aby sa ľudskosť a slušné správanie nevytrácalo pri prvých náznakoch problému."

Má Nitra voči tebe nejaké podlžnosti?

"Áno a nie malé."

Autor článku

Jozef Kopčo