Roman Begala: Divákov v Trebišove berieme ako rozdielový faktor

Obrázok článku

FOTO: Slavoj Trebišov

Roman Begala pôsobí v Trebišove už štyri roky. Tento klub veľa fanúšikov v úvode zápasového kolotoča druhej ligy prekvapil a preto sme sa opýtali 22-ročného futbalistu, čo je momentálne základom úspechu Slavoja.

Futbalo si vyrastal na východe republiky, aké sú v tejto časti Slovenska podmienky pre rast futbalistov?

"Áno, v žiackych kategóriách to bolo vo Vranove nad Topľou a v dorasteneckom veku predovšetkým v Košiciach, kde mi nechýbalo nič v mojom rozvoji - trénovali nás kvalitní tréneri a mali sme vytvorené kvalitné podmienky. Myslím si, že všade na východe republiky kluby pozdvihli úroveň, čo sa týka trénovania mládeže."

Prečo podľa teba v mladom veku odchádzajú z východu veľké talenty, ako napríklad Bernát, Jendrek či Olejník do iných klubov na Slovensku? 

"Každý mladý hráč, ktorý preukáže kvalitu je hneď v povedomí tých lepších akadémii na Slovensku a chce ísť do úspešného tímu, ktorému sa v našej krajine darí."

V čom vidíš ako mladý hráč najväčšie rozdiely vo futbale a výchove na východe a v iných častiach Slovenska?

"Na východe bolo stále veľa talentov, ale na západe našej krajiny je väčší záujem ľudí, väčšie množstvo financií na chod futbalu a skôr si niekto všimne hráčov, ako v menších kluboch na východe. Aj keď na východe tieto mužstvá vyprodukovali veľkých hráčov, vždy je to hlavne o samotnom futbalistovi, ako sa s tým popasuje, veľa vecí takisto závisí na futbalovom šťastí."

Momentálne si hráčom Trebišova, ako sa ti v klube páči?

"V klube som už štvrtý rok, je to tu ako rodinný klub, kde každý jeden zamestnanec robí maximum preto, aby sa tam každý cítil čo najlepšie. V poslednom období klub veľmi napreduje a podmienkami sa môže rovnať k prvoligovým mužstvám. Som veľmi rád, že som súčasťou tohto klubu."

Roman Begala. FOTO: Slavoj Trebišov.

Aktuálne sa vám darí, čo vidíš ako hlavnú príčinu, že to v tejto sezóne ide výsledkovo tak dobre?

"Tak je to zásluhou celého mužstva, kde ťaháme všetci za jeden povraz a ideme skromne od zápasu k zápasu. Tvrdou prácou v tréningu motivujeme jeden druhého k lepším výkonom a hlavne výsledkom. Verím, že nám to vydrží čo najdlhšie."

Vnímate podporu fanúšikov, keď sa vám momentálne začalo dariť o niečo viac, ako napríklad v porovnaní s minulosťou?

"Tak fanúšikov sme prilákali najmä dobrými výsledkami a predvedenou hrou na ihrisku, som vďačný za každého jedného a verím, že budú stále pribúdať."

Najmä v domácom prostredí ste doslova strašiakom pre veľké kluby. Máte viac sebavedomia, alebo to je herným prejavom, ktorý je trochu odlišný, ako keď hráte zápasy na ihriskách súperov?

"Hlavným aspektom sú určite naši diváci, ktorí vedia dodať zápasu ten správny šmrnc a vyhecovať nás hráčov, aby sme odovzdali maximum v zápase a nechali srdce na ihrisku."

Aký mal na kabínu dopad odchod najlepšieho strelca Kanuho do Michaloviec?

"Bol to náš rozdielový hráč, no museli sme sa s tým vysporiadať. Doplnili sme káder ďalšími kvalitnými futbalistami. Vytvorili sme s chalanmi dobrú partiu, ktorá je základom úspechu."

Autor článku

Marek Bajči