Skúšala ho Chelsea či Sassuolo. Adam Brenkus verí v úspešnú sezónu s Ružomberkom

Obrázok článku

FOTO: Dušan Pethö / FK Pohronie

Talentovaný slovenský záložník Adam Brenkus vycestoval v minulosti na skúšky do slávnej Chelsea FC či talianskeho Sassuola. Kmeňový hráč MFK Ružomberok prezrádza o sebe viac v zaujímavom rozhovore.

Adam odmalička ti bola pridelená pozícia veľkého talentu. Kde si teda s futbalom začínal?

“Začínal som asi ako každý, za bytovkou na ihrisku. Už keď som mal 4 roky, tak som začal hrávať za OŠK Istebné, kde som pôsobil niekoľko rokov, následne som sa odtiaľ presunul do Ružomberka. Istebné bolo a aj bude navždy moja srdcovka, práve vďaka tomuto klubu som sa dostal do veľkého futbalu.”

V Ružomberku sa vám stala kuriózna vec. Vaša kategória vyhrala titul, no aj tak ste vypadli z prvej ligy. Ako si spomínaš na túto sezónu?

“Sám neviem, ako mám spomínať na túto sezónu, pretože jeden deň sme oslavovali titul majstra Slovenska do 16 rokov, no a pár dni na to sme plakali, pretože U19 vypadla do druhej ligy a tým pádom tam bohužiaľ stiahli aj nás. Paradoxne mi to ale otvorilo dvere do Trenčína.”

Prečo si sa teda rozhodol zvoliť presun do AS Trenčín?

“Oslovil ma trener Dobiaš, ešte predtým som však rozprával aj so Žilinou, no po troch dňoch v Trenčíne som sa rozhodol, že tam chcem zostať. Našiel som tam výborných trénerov a ešte lepší kolektív. Naozaj to boli krásne tri roky a ťažko sa mi odtiaľ odchádzalo, bohužiaľ taký je futbal.”

Aké ďalšie skúšky si absolvoval v mládežníckych kategóriách?

“Keď som bol ešte veľmi mladý, tak sa mi s Dominom Topoľským podarilo dostať na skúšku do Chelsea, trénovali sme priamo v ich tréningovom centre, takže to naozaj bolo na veľkej úrovni. Asi som si to vtedy ešte tak neuvedomoval, nakoľko som mal zhruba 7 rokov. Neskôr, keď som už bol v Trenčíne, tak môjmu manažérovi volali zo Sassuola, že by ma chceli vidieť. Absolvoval som tam týždennú skúšku, po ktorej prejavilo Sassuolo záujem, avšak prestup sa nemohol zrealizovať, nakoľko mal vtedy taliansky klub transfer ban.”

Za AS Trenčín si debutoval v pohári na horúcej pôde na Orave v Chlebniciach, ako si to z pohľadu rodeného Oravčana bral?

“Osobne som sa vtedy v A-mužstve veľmi snažil, bol som tam dlhšiu dobu a mal som aj pomerne dobrú formu, takže vďaka patrí trénerovi Ševelovi, ktorý ma do Chlebníc zobral. Veľmi som tam chcel ísť, nielenže som rodený Oravčan, ale aj moja mamina je rodená Chebničanka - o to viac som tam chcel nastúpiť, čo sa mi nakoniec aj splnilo. Je to veľmi príjemná spomienka.”

FOTO: Branislav Španka

Prečo si potom odišiel späť do MFK Ružomberok?

“S Ružomberkom som rokoval už dlhšiu dobu, keď mi v Trenčíne končila zmluva. Aj napriek tomu, že mi Trenčín ponúkal predĺženie zmluvy, rozhodol som sa pre návrat späť domov. Videl som tam väčšiu šancu presadiť sa v prvom mužstve, keďže v Trenčíne vtedy pôsobili hráči ako Rabiu či Ubbink a ďalší vynikajúci futbalisti.”

V posledných týždňoch máš dobrú formu. Myslíš, že je to zmenou trénera? 

“Zatiaľ by som nehovoril, že mám dobru formu, pretože sme stále iba na začiatku sezóny. Je pred nami ešte veľa roboty, či sa mi bude dariť dlhšiu dobu a či je to vďaka novým trénerom ukáže čas. Avšak verím a som si istý, že táto sezóna bude určite vydarenejšie, ako bola tá predchádzajúca.”

V zápase proti ŠKF Sereď si predviedol zaujímavú exekúciu pokutového kopu. Vedel si, že to zahráš práve takto? Mal si to natrénované?

“Áno, nechal som sa trochu inšpirovať, samozrejme ale musím povedať, že to trénujem už dlhšie. K tomu celému som bol ešte na penaltu aj určený, takže som rád, že mi to tam padlo hneď v druhom kole.”

Celkovo v zápasoch využívaš hlavne kopaciu techniku, akým hráčom sa chceš na ihrisku podobať? 

“Je to moja silnejšia stránka, ktorou si možno v niektorých situáciách kompenzujem moje slabšie stránky, keďže vieme, že niesom nejaký šprintér. Potrebujem zapracovať aj na týchto veciach a verím, že to bude každým zápasom lepšie a lepšie.”

V Ružomberku si si vyskúšal aj európske súťaže, aká to bola skúsenosť a čo to pre teba osobne znamená?

“Určite najväčšie skúsenosti v mojej doterajšej futbalovej kariére, s veľmi mladým tímom sme sa dvakrát po sebe dostali do európskej ligy a aj napriek tomu, že sme vypadli v prvom kole, s odstupom času z toho môžeme ako z veľkej skúsenosti ťažiť.”

V mládežníckych reprezentáciách si odohral veľa zápasov, na ktorý teda spomínaš najradšej?

“V reprezentácii som bol od kategórie U16, nakoniec sa mi podarilo dostať sa až do 21-tky, čo ma veľmi teší. Avšak zápas, na ktorý spomínam najradšej je určite súboj s Anglickom, v ktorom sme remizovali 2-2 a ja som jeden gól sám strelil a druhý pripravil. Angličania mali v tíme naozaj zvučné mená, čo s odstupom času teší ešte viac.”

V Senci si dal gól z priameho kopu proti Anglicku, v jeho drese nastúpili hráči ako Mount a podobne. Bol to s odstupom času z hľadiska mien tvoj najväčší zápas v doterajšej kariére? 

“Najväčší zápas v kariére bol v Európskej lige proti Levski Sofia, no ako som už spomínal, najlepšie spomienky mám práve na tento zápas, v ktorom proti nám hrali napríklad Mason Mount, Reiss Nelson alebo Trevoh Chalobah.”

Ako vidíš svoju budúcnosť? V akej lige by si si chcel napríkad raz zahrať? 

“Vo futbale je to ako na hojdačke, vysnenú ligu nemám, avšak viem, že aj po jednej dobrej sezóne môže vždy prísť nejaká lákavá ponuka, takže uvidíme, ako to dopadne. Momentálne som hráčom Ružomberka a na to sa sústredím. Čo prinesie budúcnosť uvidíme.”

Autor článku

Marek Bajči