Uspel v súboji proti materskému klubu, kapitán Komárna by si rád splnil tajný sen

Obrázok článku

FOTO: Ladislav Kertész

Včerajší pohárový zápas Slovnaft Cupu medzi Komárnom a Dunajskou Stredou bol špecifický pre viacerých aktérov. Jedným z nich bol aj kapitán Komárna Kristóf Domonkos. Talentovaný 23-ročný stredopoliar je odchovancom DAC-u, zápas proti materskému klubu mu nakoniec priniesol obrovskú radosť. Rodák z Galanty patrí v úvode novej sezóny druhej ligy medzi jej najlepších hráčov.

Kristóf, posledné týždne vám priniesli veľa futbalovej radosti - aké sú vaše bezprostredné pocity po výhre v Slovnaft Cupe nad favorizovanou Dunajskou Stredou?

“V prvom rade sme nesmierne radi za tento úspech. Mrzí nás ale zranenie Njieho, prajeme mu skoré uzdravenie. Pred zápasom sme si povedali, že si ho ideme užiť a urobiť fanúšikom radosť.”

Komárnu sa podarilo vyradiť fortunaligistu, ako ste si užili zápas proti svojmu materskému klubu? Nepociťovali ste pred zápasom zvýšenú nervozitu? 

“Bol to odlišný zápas, ako ligový, išlo o žitnoostrovské derby. Viacerí hráči z našej kabíny pochádzajú z okolia Dunajskej Stredy, rovnako aj tréner. Je to pre nás pekný futbalový zážitok. Nervozitu som nepociťoval, chcel som podať čo najlepší výkon a pomôcť mužstvu.”

O postupe sa rozhodovalo v penaltovom rozstrele, v ktorom sa usmialo šťastie na vaše mužstvo. Trénovali ste pred pohárovým zápasom jedenástky?

“My sme boli spokojní už s výsledkom po 90 minútach, jedenástky sú lotéria, nedajú sa natrénovať.”

Postupom cez DAC ste vlastne nadviazali na skvelý taktický výkon z ihriska Podbrezovej. V tabuľke druhej ligy sa momentálne nachádzate na 3.mieste - v čom vidíte príčinu úspešného úvodu novej sezóny?

“Futbal je tímová hra, naša sila je v tímovom duchu, bojujeme jeden za druhého, to nás posúva vyššie a vyššie.”

Na lavičku KFC zasadol v lete tréner Mikuláš Radványi - vyzerá to tak, že do klubu priniesol pozitívny impulz..

“Je to skúsený ligový tréner, ktorý nám určite pomohol k zlepšeniu. Má veľký podiel na tom, kde a na akej úrovni sa momentálne nachádzame.”

Poďme spoločne na začiatok vašej futbalovej kariéry - kde ste robili prvé futbalové kroky? Aké postavenie mal futbal vo vašej rodine?

“S futbalom som začínal v Dunajskej Strede, v tomto klube som prežil krásne futbalové chvíle. K futbalu ma priviedol otec, celá moja rodina ma dodnes podporuje, za čo som im nesmierne vďačný.”

Kedy ste prvýkrát prekročili brány akadémie DAC-u?

“Ak si dobre spomínam, mal som vtedy štyri roky.”

Futbalové začiatky v Dunajskej Strede. FOTO: Archív Kristóf Domonkos.

Do svojich 15 rokov ste následne pôsobili v akadémii Dunajskej Stredy - potom prišiel prestup do Slovana Bratislava. Prečo?

“Do Bratislavy som odišiel na strednú školu, v tých časoch bolo pre mňa jednoduchšie a výhodnejšie pôsobiť v Slovane, cítil som sa tam veľmi dobre.”

Po dvoch rokoch strávených v Slovane prišiel návrat do Žitný ostrov. Na svojom rukáve ste nosili kapitánsku pásku a vo vekovej kategórii U19 ste sa stali oporou mužstva - z tohto pohľadu ste zrejme urobili správne rozhodnutie…

“Futbalový život je nevyspytateľný, spoločne s mojou rodinou sme sa rozhodli pre návrat domov. Preferovali sme tento krok.”

Prvého ligového štartu v drese DAC-u ste sa nedočkali, snívate o tom, že sa to jedného dňa ešte podarí?

“Je to môj tajný sen, pracujem na tom odmalička. Dúfam, že mi to jedného dňa futbal vráti.”

Za posledné roky postavil Oszkár Világi Dunajskú Stredu na nohy. Skvelé tréningové zázemie či špičková akadémia - ako spomínate na časy strávené v akadémii DAC?

“Na európske pomery to je krásna akadémia. Začať s futbalom v takýchto podmienkach bolo úžasné.”

Kristóf Domonkos v akcii s loptou v drese DAC. FOTO: Ernő Lelkes

V sezóne 2019/20 prišlo hosťovanie v druhligovom maďarskom klube Eto FC Győr - bola to pre vás pozitívna futbalová škola?

“Ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré. Tieto časy ma posilnili, trénoval som ešte tvrdšie, aby som sa presadil v zahraničí.”

Na ihrisku je vašou doménou technika, precíznosť a tvorba hry - kto je v tomto smere vašim futbalovým vzorom?

“V minulosti sa mi páčil štýl hry Zinedina Zidana, momentálne to je Bruno Fernandes. Od všetkých hráčov sa snažím zobrať si niečo pozitívne a užitočné.”

V druhej lige máte na svojom konte viac ako 80 štartov - nabrala podľa vás táto súťaž za posledné roky na kvalite?

“Myslím si, že posledné roky sa druhá liga určite zlepšila. Vrátili sa niektorí ligoví hráči ako napríklad Saláta, Godál, Grendel či Pačinda. Niektoré mužstvá sa pokojne môžu porovnávať s tými ligovými.”

Na ihrisku ste kapitánom a lídrom svojho mužstva, 23 rokov je ideálny futbalový vek, možno aj na ďalší posun v kariére. Ktorá futbalová liga je vaším snom prípadne métou?

“Teoreticky som stále ešte mladý, snažím sa trénovať každý deň naplno a uvidíme, čo prinesie budúcnosť.”

Aké sú vaše futbalové ciele - krátkodobé prípadne dlhodobé?

“Postupne si dávam krátkodobé ciele, najprv by som chcel hrať našu najvyššiu ligu. V budúcnosti je mojim snom samozrejme aj zahraničie.”

Autor článku

Igor Tabiš

Som futbalový redaktor, v minulosti aktívny futbalista. Začínal som v regionálnych novinách MY Trnava. Následne som strávil tri sezóny v FK Senica ako mediálny PR manažér. Takisto som zakladateľom facebookovej stránky Liverpool FC - navždy SK/CZ.