V Anglicku vyprevádzal na zápasy Salaha a iné hviezdy, s Námestovom vybojoval postup

Obrázok článku

Foto - Martin Bránicky

Martin Branický sa rozhodol pre netradičnú cestu, ktorá zahŕňala v mladom veku štúdium v Anglicku. Šikovný futbalista mal zaujímavú brigádu, na ktorej sprevádzal hviezdy ako Mohamed Salah, či Wayne Rooney. Vrátil sa na Slovensko a v minulej sezóne pomohol vybojovať postup Námestovu do druhej ligy. Viac prezradil v rozhovore pre náš web.

Kde a kto ťa priviedol k futbalu ?

"Celkovo k športu viedol mňa aj staršieho brata od malička ocino. Nikdy nás však do ničoho netlačil, hrával s nami aj hokej, tenis či basketbal a často sme chodili na turistiku. Futbal sme si vybrali sami a s tým “súťažným” sme začali pomerne neskoro. Ja som začínal keď som mal zhruba 11 rokov. Iní chlapci začínajú, už keď majú 7rokov a tak som mal čo dobiehať už na začiatku. Doteraz sa s kamarátom smejeme, že na prvých tréningoch som povedal, že na futbal chodím len kvôli kondičke na hokej (smiech)."

Pri začiatkoch na Orave si pôsobil iba v Tvrdošíne ? Kedy si prvýkrát obliekol iný dres?

"Áno, v Tvrdošíne som hral až do dorasteneckého veku. Pár krát som si zahral aj za “áčko". Avšak, ešte počas dorastu som odišiel študovať športový manažment na Britskú univerzitu v Derby. Práve tam, som prvý krát hral za iný tím. Hrával som univerzitnú ligu a skúsil som si aj nižšie ligy v lokálnych kluboch."

Prečo si sa rozhodol odísť študovať do Anglicka?

"Vždy som si myslel, že skončím na FTVŠ v Bratislave, avšak prišla ponuka na štúdium v Anglicku, zapáčilo sa mi to a povedal som si, že to skúsim a keď ma príjmu, tak budem riešiť všetko ostatné. Prihlášku som mal aj na trénerské odbory. Prijali má na všetky univerzity, kde som sa hlásil a nakoniec som si zvolil šport manažment, čo vo finále hodnotím ako správne rozhodnutie."

Akú majú úroveň univerzitné súťaže v Anglicku?

"University of Derby hrá druhú najvyššiu univerzitnú ligu. Má to teda slušnú kvalitu. Myslím, že je to porovnateľné s našou treťou ligou. Na zápasy chodia skauti z okolitých akadémií a z času na čas si niekoho pozvú na skúšku. Trénoval ma tréner, ktorý hrával v Premiér League a bola tam kopa šikovných chlapcov. Niektorí z nich sa dostali aj do ligového futbalu."

Aké ste mali ako študenti výhody a futbalové podmienky?

"V prvom rade, dochádzka v škole sa tam rieši úplne inak ako na Slovensku. Na to, aby si mal nejaký problém s dochádzkou som musel vynechať aspoň polovícu prednášok. Študent sa teda sám rozhoduje, či je daná prednáška pre neho zaujímavá alebo nie a tak má dostatok času venovať sa napríklad športu. S tým som teda problém nikdy nemal. Keď som profesorovi povedal, že neprídem na hodinu, lebo idem na zápas za univerzitu, tak ma pochválil, poprial mi veľa šťastia a pri najbližšom stretnutí sa ma spýtal, ako sa mi darilo. Univerzitné zápasy sa totiž hrajú vždy v stredu.
Tí najlepší športovci majú športové štipendium a s tým sa spájajú aj nejaké finančné výhody - ja som to teda nebol(smiech)."

Mal si zaujímavú brigádu…Povedz nám viac, ako funguje zápasový deň, keď si usporiadateľom..

"Z nášho odboru skoro všetci praxovali v Derby County. V marketingu, manažmente alebo v iných oblastiach. Teda na štadióne som trávil veľa času. Cez víkendy sme chodili robiť stewardov na všetky domáce zápasy Derby County a pár krát som bol aj v Liverpoole na Anfield Road. Väčšinou som si teda pozrel super futbal a ešte som za to dostal peniaze a jedlo. Dream job (smiech)."

"Zápasový deň stewarda vyzeral asi tak, že už 2-3 hodiny pred zápasom som bol na štadióne. Rozdelili nás na okolité parkoviská pre fanúšikov alebo ku vstupu pre hráčov. Cez zápas som sedel medzi fanúšikmi a dohliadal na poriadok."

"Hneď v prvý pracovný deň som mal šťastie. Bol som v Liverpoole a pridelili ma ku vstupu pre hráčov a len som čakal kedy prídu “hviezdy. Asi po hodine to prišlo: Coutinho, Firminho, Wijnaldum… na meter odo mňa. O chvíľu vysmiaty Gerrard s Ballackom do VIPky."

"Horšie bolo, keď ma dali riadiť parkovisko, ktoré bolo vzdialené 2 kilometre od štadióna a celý čas som rozmýšľal, či ma tam nechajú celý zápas, alebo sa mi podarí nejak újsť a dostať sa na tribúnu. Väčšinou sa to podarilo. Po zápase sme tam ostávali asi ešte hodinku - dve, skontrolovali sme štadión a šli sme domov."

Čo považuješ za najväčší úspech vo svojej kariére?

"Som ešte mladý a tak je to ťažko hodnotiť. Vážim si, že som zatiaľ nemal žiadne dlhodobé zranenie a že som mal možnosti a stále ich mám, byť tam, kde som šťastný. Niekde som čítal, že “už cesta za snom môže byť splnený sen” a myslím, že to ma tak trošku vystihuje. Nebol som profík a už ním ani nikdy nebudem, ale som naozaj vďačný za to, čo som zažil a zažívam. Ako najväčší kolektívny úspech musím jednoznačne označiť postup do druhej ligy s MŠK Námestovo, to bola jazda."

Na tvojich sociálnych sieťach môžeme vidieť aj rôzne fotky z turnajov…máš rád aj tieto "Gulášové zápasy"? Dokonca si vyhral aj NinjaCup vo futbale…

"Tak určite (smiech). Zahrať si s kamarátmi len tak pre radosť na nejakom turnaji je niečo, na čo sa teším celý rok. NinjaCup je osobitná kapitola a mám pocit, že pre mnohých to znamená vrchol sezóny. Malé deti sa tešia celý rok na Vianoce a hneď po nich sú smutní, že zase musia celý rok čakať. My to tak máme s týmto turnajom, ale toto pochopia asi len tí, čo tam boli."

Prečo si sa rozhodol vrátiť na Slovensko?

"Plánoval som to tak, že celé štúdium dokončím v Anglicku. Avšak posledný rok som mal menšie nezhody s trénerom a nebol som z toho šťastný. Trénoval som dobre, keď mi dal možnosť hrať v zápase tak som podával dobré výkony. Avšak mal som pocit, že stále ma niečo proti mne a tak som sa rozhodol, že po bakalárskom ročníku tam skončím a vrátim sa domov. Tú sezónu sme vypadli z ligy a často mi prišlo nefér, že hrávali slabší chalani len preto, že boli domáci. Možno to bol len môj vtedajší pohľad na vec. Teraz by som to asi videl inak. Skôr či neskôr som sa však jednoznačne chcel vrátiť domov. Je to krásne skúsiť si zahrať futbal v Anglicku či precestovať kúsok sveta, ale ja som ten typ, že vždy budem najspokojnejší tu - doma."

Ako hodnotíš krok odísť do Námestova?

"Po smutnej sezóne v Anglicku som si povedal, že idem domov a Námestovo bolo pre mňa jediná alternatíva, kde by som chcel hrávať. Ešte počas štúdia, keď som bol doma cez prázdniny som chodil do Námestova na prípravu. Je to najlepší klub na Orave. Takže to bol najlepší krok, aký som vtedy mohol urobiť, nič iné však ani neprichádzalo do úvahy. Námestovo mi dalo veľmi veľa. Nedávno sme sa s jedným spoluhráčom smiali, že keď som tam pred tromi rokmi prišiel, tak som bol drevák. O to viac ma teraz teší, že poslednú sezónu som bol stabilným členom základnej zostavy a z času na čas mi prišla pochvala od ľudí, od ktorých si to skutočne vážim."

Klub z Oravy sa dostal až do druhej Ligy, aké sú v klube podmienky?

"Je to veľký úspech pre celý Oravský futbal a som rád, že som sa mohol na tom podieľať. Klub má filozofiu, že sa snaží vychovávať mladých chlapcov a tak veľa financií ide do mládeže a infraštruktúry. Povedal by som, že finančne v niektorých iných kluboch na Orave dostavujú muži viac, avšak podmienky na trénovanie, regeneráciu, trénerský štáb či celkové zázemie v klube je jednoznačne v Námestove najlepšie. Aj, preto by peniaze z futbalu pre mladých hráčov nemali byť priorita."

Na našej stránke si bol kameraman víťazného videá po postupovom zápase…ako znie celá pesnička?

"Áno veľa ľudí mi napísalo, že lepší pokrik po zápase ešte nepočuli. Po postupe sme to spievali snáď 1000x. To asi len svedčí o tom, aká partia tam je. Dokonca v noci prišli za nami policajti, že vedia kto sme, že nám gratulujú, ale že už by sme mohli byť tichšie, lebo ľudia im volajú, že na uliciach stále niekto spieva (smiech).Celý text by som však nerád zverejňoval, radšej si to pozrite (smiech)."

Popri futbale na Orave aj pracuješ v Bratislave, ako sa to dá stíhať ?

"V Bratislave pracujem od apríla. Dá sa to stíhať, ale veľmi ťažko. S vedením klubu sme sa hneď v apríli dohodli, že dohrám jar a potom uvidíme. Reálne to vyzerá tak, že v piatok neskoro večer prídem domov na Oravu, v sobotu som na zápase a v nedeľu cestujem naspäť do Bratislavy."

"Keď to poviem blbo, tak druhá liga by to skomplikovala ešte viac a nakoniec sme sa, teda dohodli, že v Námestove končím. Bolo to čisto moje rozhodnutie a som rád, že v MŠK sa k tomu takto postavili a všetci to pochopili. Je mi to však veľmi ľúto. Druhá liga bola po príchode z Anglicka a nástupe do práce taký môj malý sen. Keďže som si uvedomil, že už nemám celý deň len na to, aby som hral futbal, a teda že futbalista už z mňa asi nebude. O to ťažšie je teraz povedať celej partii, že končím. Chalanom to veľmi prajem, držím im palce a dúfam, že sa im bude dariť."

Kde budeš hrať v novej sezóne?

"Momentálne sa na novú sezónu pripravujem s Interom Bratislava, v najbližších dňoch by sa mal skompletizovať aj prestup. Teším sa na to, znovu je to pre mňa výzva, znovu sa cítim ako drevák (smiech)."

Aké sú tvoje osobné ambície do ďalších rokov?

"Postúpiť s Interom do druhej ligy a zahrať si proti kamarátom z Námestova :)."

Autor článku

Marek Bajči