V Anglicku získal dva veľmi cenné tituly, dnes hrá na Slovensku

Obrázok článku

FOTO: Branislav Španka

Tomáš Egert je na našich trávnikoch skutočne zaujímavým úkazom. Hráč, ktorý v Anglicku zbieral tituly hlavne na akademickej pôde svojím herným prejavom zaujal v Senici. 

V tvojom futbalovom životopise sú skutočne zaujímavé adresy, skús nám predstaviť svoju doterajšiu kariéru...

"V mládeži som pôsobil v Bohemians 1905, odkiaľ som v osemnástich rokoch prestúpil do Slovana Liberec. Tam som chodil po rôznych hosťovaniach, bol som v Spartaku Trnava, Viktórii Žižkov či Slavoji Vyšehrad. Po skončení zmluvy v Liberci som prestúpil do klubu anglickej Championship Burton Albion. V tomto klube som si ku koncu zmluvy pretrhol krížny väz, nasledovala ročná liečba. Po uzdravení som podpísal zmluvu v anglickej League Two v klube Oldham Athletic. Po skončení zmluvy som sa výrazným pričinením koronavírusu vrátil späť do Česka. Polroka som obliekal dres Slavoju Vyšehrad, potom v lete to bol prestup do Senice."

Ako si spomínaš na svoje pôsobenie v Anglicku?

"Pôsobenie v Anglicku beriem ako najlepšiu skúsenosť - či už po futbalovej ale aj životnej stránke. Zahral som si s veľkou časťou zaujímavých spoluhráčov, ako napríklad Darren Bent (bývalý anglický reprezentant, okolo 100 gólov v Premier League), Chris Eagles (s Manchestrom United vyhral ligový titul), David Wheater (kapitán Middlesbourough a Boltonu), od ktorých som sa mohol denne učiť. Hral som na veľkých štadiónoch proti tímom z Premier League ako napríklad Wolves či Cardiff City. Určite skvelá skúsenosť. Jediným negatívom boli časté zranenia, ktoré ma sužovali počas celého pôsobenia na Ostrovoch. Okrem spomínaného pretrhnutého krížneho väzu som si natrhol aj väzy v členku pri zápase FA Cupu. Dvakrát som skončil v nemocnici s otrasom mozgu, bolo to dosť, na druhej strane zranenia patria k futbalu. Keby som bol zdravý, rozhodne by som v Anglicku odohral viac zápasov."

FOTO: Archív Tomáš Egert.

Mnoho mladých futbalistov sníva o hraní na veľkých štadiónoch, čo sa tebe prakticky podarilo. Aké je to hrať pred tak početnou kulisou?

"Mojím snom bolo zahrať si v Anglicku, som rád, že som si ho mohol splniť. Určite to bol veľký skok, odrazu idete z českých a slovenských poloprázdnych stánkov pred vypredané 30-tisícové štadióny. Popravde, človek to pri zápase ani nevníma. Keď som prišiel na rozcvičku, v duchu som si hovoril: panebože, to bude dneska hukot. V zápase som sa už ale potom sústredil na hru a fanúšikov som nevnímal."

Čo je však zaujímavé je tvoje vzdelanie. Prezraď nám, čo si v Anglicku študoval...

"V Anglicku som študoval Sport Business Management, na University of Derby som dokončil bakalára. Ďalej som pokračoval na masters degree (inžinier) v odbore medzinárodný moderný marketing - tento rok v lete sa mi to podarilo úspešne ukončiť. A čo budem robiť po kariére? Úprimne ešte neviem, nikdy ma však nelákalo byť trénerom, aj preto som sa rozhodol dorobiť si vzdelanie. Určite nevnímam školu ako patent na rozum, vždy som bol toho názoru, že vzdelanie a inteligencia sú dva odlišné pojmy. Vzdelanie môže v určitej fáze života človeku pomôcť, otvoriť niektoré dvere, ktoré potrebuje. Keď sa nad tým zamyslím, určite by ma v budúcnosti lákalo pôsobenie v manažmente niektorej športovej organizácie alebo klubu. Celý život žijem ako futbalista v režime, celý týždeň sa pripravujete na nejaký vrchol cez víkend. Myslím si, že práve v manažmente športového klubu je to veľmi podobné. Pracujete tak, aby ste cez víkend odviedol tú najlepšiu prácu, žijete s klubom, dýchate, vyhrávate ale aj prehrávate. Presne tieto emócie by som chcel vnímať niekedy v budúcnosti, napríklad z inej pozície ako na ihrisku."

Ako si sa dostal na Slovensko do FK Senica?

"Volal mi športový riaditeľ FK Senica David Balda."

Pri tvojom debute vo Fortuna lige bolo zaujímavé, že pri ceste autobusom na zápas si nevedel, či vôbec nastúpiš. Ako si na to spomínaš?

"To je pravda, boli nejaké problémy s registráciou hráčov. Že môžem hrať som sa osobne dozvedel až v autobuse. Tréner od nás celý týždeň vyžadoval, aby sme boli pripravení nastúpiť, takže nás to ani neovplyvnilo a podali sme v prvom kole dobrý tímový výkon."

Pri zakončení na tréningu v FK Senica. Autor: Branislav Španka.

Čo je motorom Senice v aktuálnom období, keďže sa vám darí nad očakávania?

"Myslím si, že naším hlavným motorom je skvelá partia v kabíne a to ako na ihrisku, tak aj mimo neho. Zišli sa tu dobrí chlapci a všetci sme si spolu sadli. Ďalším veľkým faktorom je tréner Pavel Šustr, ktorého som spoznal až teraz v Senici. Presne vieme, aký štýl chceme hrať, pracujeme na tom tvrdo každý deň. Jeho komunikácia a riadenie tímu je obdivuhodné, asi jedno z najlepších, aké som za svoju doterajšiu kariéru zažil."

Ako vnímaš príchod posily Egyho Maulanu, ktorý má nálepku "influencer"?

"Určite pozitívne. Egy do našej partie zapadol behom pár dní. Trochu zdvihol mediálnu pozornosť, najmä na sociálnych sieťach, čo považujem za šikovný ťah od vedenia klubu. Je tu ale hlavne kvôli futbalu a myslím si, že jeho ofenzívne schopnosti nám v sezóne určite pomôžu."

Autor článku

Marek Bajči