Veľký sen Matúša Malého

Obrázok článku

FOTO: Archív Matúš Malý

Talentovaný odchovanec akadémie DAC 1904 Dunajská Streda Matúš Malý si v zápase proti Zlatým Moravciam (4:2) pripísal víťaznú premiéru v základnej zostave DAC-u v tejto sezóne. Mladý 20-ročný stopér, ktorý oblieka reprezentačný dres Slovenska od kategórie U16 prezradil o svojej futbalovej kariére viac v rozhovore pre náš web.

Matúš máš za sebou premiérový ligový štart v tejto sezóne v základnej zostave DAC - ako si si užil zápas proti Zlatým Moravciam?

“Na zápas som sa veľmi tešil, keďže som dlhšiu dobu nenastúpil za DAC v základnej zostave. Zápas som si veľmi užíval, dúfam, že podobných momentov bude viac a viac. Vyhrali sme a preto chutil ešte viac.”

Práve proti tomuto súperovi si debutoval vo Fortuna lige v základnej zostave počas minulej sezóny - pamätáš si ešte na tento súboj vo Vion aréne?

“Áno, v uplynulej sezóne som debutoval v základnej zostave pri zápase na ihrisku Zlatých Moraviec. Bol to odlišný zápas, v tej dobe sme mali skvelú formu, prepísali sme niekoľko klubových a ligových rekordov. Zápas sme dokázali vyhrať 2:1, nebol jednoduchý, Vion-u sa v spomínanej sezóne darilo lepšie, ako v tej aktuálnej. Víťazný gól sme dali prakticky na konci zápasu. O to viac ma tešilo, že sme tú sériu vtedy nepokazili.”

Jarnú časť uplynulej sezóny si strávil na hosťovaní v Senici, kde si ale prakticky nedostal žiadnu príležitosť ukázať svoj talent na ihrisku. Asi si pred príchodom do klubu očakával úplne niečo iné…

“Áno, do Senice som išiel s tým, aby som nazbieral čo najviac minút na ihrisku. Vedel som, že to nebude jednoduché a že to nepríde samo. V tomto smere zohralo úlohu viacero faktorov, najmä to, že sa hralo o záchranu a tréner chcel skôr stavať na skúsenejších hráčoch. Tento polrok veľmi pozitívne nevnímam, no každá skúsenosť vo futbale je na niečo dobrá.”

Futbalové korene majú vo vašej rodine dlhú históriu, asi nebolo pochýb o tom, pre aký šport sa ako malý chlapec rozhodneš…

“Šport má v našej rodine dlhú tradíciu. Môj otec spolu s bratom hrávali futbal, odmalička som chodil trénovať s otcom a zároveň aj sledovať tréningy môjho brata. Moja mama sa venovala hádzanej. Dalo sa predpokladať, že k športu si nájdem cestu aj ja.”

FOTO: FC DAC 1904 Dunajská Streda.

Tvoj o 5 rokov starší brat Dominik to rovnako skúšal vo Fortuna lige, pripísal si aj niekoľko štartov v drese Senice, dnes ho už však ale futbal neživí…

“Áno, môj brat pôsobil v Senici ešte za pána majiteľa Levárskeho. V tých časoch mala Senica jednu z najlepších mládeží na Slovensku. Rovnako aj muži bojovali v lige o popredné priečky. Dominik vyštudoval právo, popri práci pôsobí v nižších súťažiach pri Dunajskej Strede.”

Pri futbale ostal, avšak na amatérskej úrovni. Rozoberáte doma spolu vaše futbalové zápasy?

“Samozrejme, doma rozoberá každý jeden zápas celá rodina. Pýtajú sa ma na tréningy, všetko spolu hodnotíme. Musím priznať, že vždy sa na mňa snažia pozerať ako na cudzieho, aby voči mne neboli zaujatí. Snažia sa mi vytknúť každú jednu chybu, aby som na sebe neustále pracoval. Na druhej strane ma vedia aj pochváliť. Všetko je tak, ako má byť.”

Bol v mladom veku ako tvoj starší brat práve on tým futbalovým vzorom? Predsa len robil ako prvý futbalové kroky v akadémii DAC-u…

“Áno, bol jedným z mojich vzorov, platí to aj doteraz, aj keď momentálne to je už skôr z perspektívy života. Máme medzi sebou vynikajúci vzťah. Futbalovo sme ale odlišný, on bol skôr tvorivým typom, ktorý nemal rád súboje a tvrdú hru, čo v mojom prípade platí naopak.”

Na Žitnom ostrove si považovaný za veľký futbalový talent, prešiel si všetkými vekovými kategóriam klubu. Očakávaš, že by si momentálne mohol dostať väčší priestor v základnej zostave A-mužstva, nakoľko je defenzíva DAC v tejto sezóne pod veľkou kritikou…

“Bol by som rád, ak by som sa čoraz viac presadzoval v základnej zostave DAC. Vyrastal som tu celé svoje detstvo, o to je to lepší pociť hrať na hlavnom štadióne za A-mužstvo. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.”

Matúš Malý je odchovancom akadémie DAC 1904 Dunajská Streda. FOTO: Archív Matúš Malý.

Prvú príležitosť ti dal v A-mužstve ešte tréner Marco Rossi - dnes už reprezentačný kouč Maďarska. V prípravnom zápase proti Sigme Olomouc si mal iba 16 rokov - bol to obrovský skok do mužského futbalu?

“Bol to veľký skok, predsa len mal som vtedy 16 rokov a hral som na pozícii stopéra - nebolo to jednoduché. Na to, že to bol môj prvý zápas za mužov proti kvalitnému súperovi to nebolo také zlé. Dokonca som v zápase dostal viac minút, ako som pôvodne očakával.”

V DAC si zažil aj tréningy pod svojským trénerom Petrom Hyballom - ktorého tréningový proces býval často náročný…

“Tréingy pod trénerom Hyballom boli asi doteraz najnáročnejšie, aké som zažil. Najmä čo sa týka príprav. Boli dlhšie, veľmi intenzívne s minimom času na regeneráciu. Na druhej strane musím povedať, že som sa vďaka tomu cítil po fyzickej stránke veľmi dobre. Aj za takúto skúsenosť som veľmi rád. Možno aj vďaka tomu si pred každou prípravou zvyknem hovoriť, že ťažšia ako pod vedením trénera Hyballu už nebude. V podstate nepotreboval veľké množstvo veci k tomu, aby dokázal vymyslieť tréning. Raz na sústredí v Turecku sme kvôli počasiu nemohli trénovať na ihrisku, tréning nakoniec spravil v parku medzi stromami, ktoré využíval ako panákov, pri ktorých sme robili cvičenia. Nikdy sme sa pri ňom nenudili.”

Fyzické parametre z teba robia prototyp moderného stopéra - máš v tomto smere nejaký futbalový vzor?

“Keď som bol mladší, mal som nejaké futbalové vzory, momentálne sa už nezameriavam na jedného alebo dvoch hráčov. Páčia sa mi stopéri, na ktorých je na ihrisku poznať, že sú lídrami celej defenzívy. Takí, ktorí majú výbornú rozohrávku - či už dlhé, alebo prienikové lopty medzi línami, ale za to vedia v súbojoch pritvrdiť.”

Prichádza reprezentačná prestávka, ty si dostal pozvánku do reprezentačnej 21-ky. Tešíš sa sa na kvalifikačné súboje proti Španielku a Malte? Čo očakávaš od tohto repre zrazu?

“Samozrejme, veľmi sa teším, reprezentovať svoju krajinu vo futbale je pre každého hráča česť. Čím vyššia kategória, o to viac prestížnejšie to je. Osobne som veľmi zvedavý na kvalitu Španielov, hráme u nich na parádnom štadióne, chceme si to s nimi rozdať a uhrať čo najlepší výsledok. Potom máme doma Maltu, čo bude rovnako veľmi ťažký zápas. Na tejto úrovni ľahké zápasy neexistujú.”

Matúš Malý v derby zápase proti Spartaku Trnava. FOTO: Faki Photo.

Najbližšie mesiace budú v tvojej kariére veľmi dôležité, zmluvu s DAC-om máš iba do konca aktuálnej sezóny. Premýšľaš pomaly, čo bude ďalej?

“Mám v klube posledný rok platnú zmluvu, najbližší polrok bude pre mňa veľmi dôležitý, potom to už bude závisieť na dohode medzi mnou a klubom, či príde k predĺženiu zmluvy. Nechcem však predbiehať, dovtedy mám čs ukázať, že mám na to, aby so mnou v klube počítali nielen na lavičku, ale aj do základu.”

Aké sú tvoje futbalové sny do budúcna?

“Jedného dňa by som chcel pôsobiť v jednej z najkvalitnejších líg na svete, zahrať si za reprezentačné Á-čko a najmä byť zdravý.”

Autor článku

Igor Tabiš

Som futbalový redaktor, v minulosti aktívny futbalista. Začínal som v regionálnych novinách MY Trnava. Následne som strávil tri sezóny v FK Senica ako mediálny PR manažér. Takisto som zakladateľom facebookovej stránky Liverpool FC - navždy SK/CZ.